Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: WZL Nr 2 S.A. prezentuje kompetencje w zakresie BSL

Fot. Łukasz Pacholski

Podczas odbywającego się w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. prezentują swoje kompetencje w zakresie produkcji i rozwoju bezzałogowych aparatów latających.

Pierwszym z pokazywanych rozwiązań jest system amunicji krążącej DragonFly, którego ewolucja prowadzona jest od lat. Jak wskazują przedstawiciele bydgoskiej firmy, obecnie prezentowane rozwiązania są wynikiem zmian technologicznych (w tym ewolucji w segmencie komponentów), a także doświadczeń wynikających m.in. z konfliktu na Ukrainie. Z tego też względu konstrukcja ma możliwość operowania w terenie działania systemów walki elektronicznej. Co jest podkreślane, WZL Nr 2 S.A. wykonały partię seryjną DragonFly (dziesięć systemów, każdy po dziesięć egzemplarzy), które są oferowane na sprzedaż – wśród potencjalnych klientów wymienia się Ukrainę bądź kraje Bliskiego Wschodu.

Sporą ciekawostką jest także Black Devil, czyli większy system amunicji krążącej, który powstał na bazie platformy Drozd. W tym przypadku mowa o analizie konfliktu na Ukrainie, gdzie obok lekkich (przenośnych) pojazdów latających ważnym elementem jest także ciężki BSL uderzeniowy mogący zabrać większy ładunek bojowy – ma to związek z oddziaływaniem systemów walki elektronicznej bądź przeciwlotniczej. Z tego też względu propozycją WZL Nr 2 S.A. jest właśnie ciężki system amunicji krążącej, który obok większego zasięgu ma możliwość zabrania ładunku bojowego o dużej masie.

Obok obu, trzecim elementem kompetencji bydgoskiego zakładu jest efektywnie pomalowany Kormoran. Powyższa konstrukcja, będąca demonstratorem technologii, ma być przede wszystkim odpowiedzią WZL Nr 2 S.A. na potrzeby rynków cywilnych bądź porządku publicznego. System ma pozwalać na działania patrolowe czy rozpoznawcze.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc