Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: Airbus powalczy w programie Karkonosze

Fot. Łukasz Pacholski

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach na stoisku koncernu Airbus można zapoznać się z modelem wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego A330MRTT. Jego obecność nie jest przypadkiem, gdyż europejski producent chce powalczyć o zamówienie ze strony Polski.

Jak wskazują przedstawiciele koncernu Airbus, walka o polski rynek może być niezmiernie ciekawa pod względem prestiżowym i przemysłowym. Już obecnie Airbus Poland dostarcza komponenty do produkcji wszystkich A330MRTT. Mowa m.in. o ościeżnicy drzwi ładunkowych, centropłacie statecznika oraz kablach ekranowanych. Dodatkowo, nie można wykluczyć, że elementem oferty europejskiego giganta może być chęć utworzenia w Warszawie centrum obsługowo-serwisowego A330MRTT, które poza polskimi maszynami mogłoby realizować prace przy samolotach należących do innych użytkowników. Tego typu rozwiązanie jest już wdrożone w przypadku lekkich samolotów transportowych C-295M – w Warszawie serwisowane są zarówno maszyny należące do Sił Powietrznych, a także innych użytkowników europejskich i także z Afryki.

Z całą pewnością Airbus A330MRTT to jedna z dwóch konstrukcji, które mogą powalczyć o zamówienie na wielozadaniowe samoloty tankowania powietrznego dla Sił Powietrznych. Atutem europejskiego samolotu jest fakt, że został wybrany przez liczne państwa świata oraz NATO. Dodatkowo do konwersji można wykorzystać używane platformy pochodzące z rynku wtórnego (tego typu procedurę zastosowali m.in. Kanadyjczycy czy Hiszpanie) co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc