Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: Śmigłowiec PZL Świdnik - Leonardo AW149

Fot. Paweł Bondaryk

Należące do koncernu Leonardo zakłady PZL Świdnik zaprezentowały na tegorocznym MSPO dwa śmigłowce. Za najważniejszą lotniczą premierę targów można uznać pierwszy polski egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca wsparcia AW149.

Egzemplarz AW149 oblatany we Włoszech 27 lipca przyleciał trzy tygodnie później do Świdnika i wziął w ostatni weekend sierpnia aktywny udział w radomskim Air Show.

Pierwszy polski AW149 będzie nosił numer taktyczny 6701, obecnie jako maszyna służąca do prób fabrycznych ma włoskie wojskowe oznaczenie testowe CSX82112. Prezentowany w Kielcach śmigłowiec był wyposażony w cztery miejsca załogi (dwóch pilotów i dwóch strzelców) i 12 foteli w kabinie ładunkowej.

Fot. Paweł Bondaryk

Pod nosem kadłuba została zainstalowana głowica elektrooptyczna FLIR Star Safire 380HLD, uwagę zwracały rozmieszczone na płatowcu liczne systemy ostrzegania i samoobrony oraz wyrzutnie pułapek radiolokacyjnych i termicznych. Uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe M60 w przednich oknach kabiny oraz siedmiorurowa wyrzutnia rakiet niekierowanych kalibru 70 mm i dwa pociski przeciwpancerne AGM-114 Hellfire na zewnętrznych węzłach podwieszeń.

Fot. Paweł Bondaryk

Kontrakt o wartości 8,25 mld PLN na dostawę 32 śmigłowców AW149 został podpisany przez Agencję Uzbrojenia oraz należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A. w lipcu 2022 roku. Całość umowy ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Pierwsze kilka (prawdopodobnie osiem) egzemplarzy powstanie w zakładach Leonardo w Vergiate, pozostałe mają zostać zbudowane w Świdniku.

Fot. Paweł Bondaryk

Fot. Paweł Bondaryk

15 sierpnia jeden z egzemplarzy fabrycznych AW149 (nr 49006, CSX81848) wziął udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. W kolejnych dniach operując z lotniska w Pile był prawdopodobnie wykorzystany do prób systemów uzbrojenia prowadzonych na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc