Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: premiera Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego w nowej konfiguracji

Podczas MSPO 2023 zaprezentowano AWR w nowej, udoskonalonej konfiguracji. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas MSPO 2023 spółka Rosomak S.A., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowała Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy na bazie KTO Rosomak w nowej konfiguracji.

Projekt Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego zrealizowało konsorcjum w składzie HSW S.A., WB Electronics S.A. (spółka Grupy WB) i Rosomak S.A. Pojazd przeznaczony jest do rozpoznania optoelektronicznego i obsługiwania strzelania kompanii moździerzy samobieżnych i innych pododdziałów. Może być też użyty do rozpoznania terenu, dróg przegrupowania, rejonów stanowisk ogniowych oraz organizacji zabezpieczenia. Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy jest wyposażony w trzy stanowiska pracy: dowódcy, operatora głowicy-zwiadowcy i operatora radaru-zwiadowcy. Oprogramowanie systemu kierowania ogniem pozwala na integrację podsystemów rozpoznania i obsługę wykonywania zadania ogniowego przez pododdziały artylerii. AWR jest wyposażony w zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ. W oparciu m.in. o pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej FONET, pozwala na przewodową i radiową wymianę danych i fonii na szczeblu taktycznym zarówno ze stanowiskiem dowodzenia artylerii jak innymi elementami ugrupowania. Podstawowym wyposażeniem AWR są urządzenia wchodzące w skład pokładowego i wynośnego zestawu obserwacyjno-rozpoznawczego. Ich zadaniem jest pozyskiwanie informacji pozwalającej na identyfikację i określenie położenia celów oraz wypracowanie danych umożliwiających wykonanie zadania ogniowego przez kompanię wsparcia, baterię lub dywizjon artylerii.

W nowej konfiguracji wóz wyposażono w nowe zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie ZSMU A3 do samoobrony, uzbrojone w 12,7 mm karabin maszynowy. W ramach modyfikacji stanowisko wyposażono w układ stabilizacji. Na rozkładanym maszcie rozpoznawczym dodano airpointer. Pojazd wyposażono także w system obserwacji dookólnej SOD-1 Atena. W wozie znalazło się miejsce dla zespołu JTAC. Jedną z bardziej widocznych zmian jest umieszczona na obrotowej podstawie wyrzutnia dronów rozpoznawczych. Będą to bezzałogowe statki powietrzne oparte na zmodyfikowanej konstrukcji Warmate TL produkcji Grupy WB. Pojazd w poprzedniej konfiguracji przeszedł cykl prób, ale wymagane przez wojsko zmiany spowodowały, że konieczne jest przeprowadzenie nowego cyklu badań zdawczo-odbiorczych. Rozpoczną się one jeszcze w tym roku, dzięki czemu rozpoczęcie dostaw przewidywane jest na przyszły rok. Zamówiono 30 pojazdów w tej konfiguracji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc