Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Tur 7 - kolejny pojazd ze stajni AMZ Kutno

Fot. Marek Asimo

Na MSPO 2022, na zewnętrznej części wystawowej AMZ – Kutno S.A. przedstawiła swoją propozycję lekkiego pojazdu opancerzonego Tur 7.

Pojazd powstał na bazie wieloletnich doświadczeń spółki wśród których można wymienić takie pojazdy jak: Rosomak WEM (Wóz Ewakuacji Medycznej), Żubr P i Żubr MMSR stanowiące podstawę do zabudowy systemu obrony przeciwlotniczej Poprad, Lekki Transporter Opancerzony Tur 6 stanowiący wyposażenie jednostek kontrterrorystycznych Policji. Ponadto wpływ na kształt pojazdu miały niewątpliwie pierwsze doświadczenia z działań wojennych prowadzony na Ukrainie po agresji Federacji Rosyjskiej na ten kraj.

Co istotne, pojazd powstał z inicjatywy własnej spółki bez zamówienia ze strony konkretnego zamawiającego. Na MSPO 2022 spółka przedstawiła pojazd w wersji ewakuacji medycznej ale możliwe są również inne wersje jak np. wóz dowodzenia, wóz rozpoznania skażeń, wóz rozpoznawczy czy wóz patrolowy.

Oczywiście powyższe wersje specjalistyczne wymagałyby stosownej zabudowy sprzętu wymaganego przez zamawiającego. Możliwe są też inne konfiguracje pojazdu np. z kabiną 4-osobową i przestrzenią bagażową z tyłu bądź jako pojazd transportowy z kabina 2-miejscową. Możliwe jest również uzbrojenie pojazdu.

Tur 7 ma konstrukcję samonośną i niezależne zawieszenie opracowane przez AMZ–Kutno S.A. dzięki czemu jest dosyć niski jak na tą klasę – jego wysokość to 230 cm, a prześwit 35 cm. Szerokość pojazdu wynosi 250 cm, zaś długość 606 cm. Dopuszczalna masa całkowita to 12 ton. Zasięg maksymalny po drogach utwardzonych sięga 600 km, a w terenie ok. 400 km. Tur 7 napędzany jest przez silnik o mocy 285KM sprężony z automatyczną skrzynia biegów marki Allison. Interesującym jest fakt, że silnik został umieszczony centralnie za pierwszą osią.

Odporność balistyczna pojazdu wystawianego na MSPO 2022 to poziom 1 normy STANAG 4569 z możliwością jego zwiększenia do poziomu 3.

Pojazd wystawiony na MSPO 2022 jest on wyposażony w jeden zestaw noszy (z prawej strony pojazdu), co pozwala na transport jednego rannego, zaś po lewej stronie znajdują się fotele dla lekarza i zespołu ratownictwa medycznego. Przewidziano także miejsce dla przewożonego wyposażenia medycznego (na półkach w górnej części kabiny).

Autor: Marek Asimo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “MSPO 2022: Tur 7 - kolejny pojazd ze stajni AMZ Kutno”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc