Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Roketsan Kasırga – alternatywa systemu HIMARS

Nowość MSPO 2022 spółki Roketsan – makieta pocisku „ziemia–ziemia” Khan. Fot Adam M. Maciejewski

Podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego swoją wystawę narodową ma Turcja. Z tego też względu na MSPO 2022 nie mogło zabraknąć tureckich firm zbrojeniowych. Jedną z nich jest Roketsan, który wśród swojej bogatej oferty zaprezentował kierowane pociski do systemu rakietowego Kasırga. Systemu z powodzeniem sprawdzonego w walce, tak jak wszystkie pokazywane w Kielcach jego pociski.

Na MSPO 2022 można zobaczyć pełnoskalowe makiety kierowanych pocisków rakietowych TRG-300, TRLG-230 i Khan. TRG-300 (inaczej Tiger/Kaplan, czyli tygrys) to pocisk o zasięgu zamykającym się w przedziale 30÷120 km i masie startowej 585 kg, z czego 105 kg przypada na część bojową. Liczba 300 w oznaczeniu pocisku wskazuje na średnicę kadłuba, która wynosi 300 mm. TRG-300 wykorzystuje bezwładnościwo-satelitarny układ naprowadzania, który gwarantuje kołowy błąd trafienia poniżej 10 m. Odłamkowo-burząca część bojowa może detonować uderzeniowo lub zbliżeniowo.

Kolejną rakietową nowością i zarazem kielecką premierą był pocisk rakietowy TRG-230. Jak łatwo zgadnąć o średnicy 230 mm. Pojedynczy pakiet do założenia na wyrzutni mieści sześć TRG-230, a jedna wyrzutnia może maksymalnie zabrać dwa pakiety, czyli tuzin pocisków TRG-230. TRG-230 cechuje się takim samym układem naprowadzania, jak najmniejszy kierowany pocisk systemu Kasırga, czyli TRLG-122 (akurat nieobecny na MSPO 2022), czyli jest to układ nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej plus do tego układ końcowego naprowadzania na odbite od celu światło lasera. Cel może być podświetlony, np. z bezzałogowego systemu powietrznego lub przez podświetlacz na pojeździe lub przenośny. W ten sposób TRLG-230 może zwalczać punktowe cele, także ruchome. kołowy błąd trafienia wynosi ≤ 2 m. TRLG-230 ma 210 kg masy startowej, 42-kilogramową część bojową (odłamkowo-burzącą). Zasięg zamyka się w przedziale 20÷70 km. Zapalnik jest programowalny – detonacja może być uderzeniowa lub zbliżeniowa.

Na MSPO 2022 można obejrzeć też inne pełnoskalowe makiety kierowanych pocisków rakietowych systemu Kasırga – TRG-300 (z lewej) i TRLG-230. Fot. Adam M. Maciejewski

Największą, na pewno gabarytowo, z rakietowych nowości Roketsana był kierowany pocisk „ziemia–ziemia” Khan, funkcjonalny odpowiednik amerykańskich pocisków M57 ATACMS. Khan ma średnicę 610 mm i masę startową 2,5 t, z czego 470 kg stanowi część bojowa – także o programowalnym zapalniku z trybem detonacji uderzeniowej lub zbliżeniowej do wyboru. Układ naprowadzania wykorzystuje nawigację bezwładnościową z satelitarną, co przekłada się na kołowy błąd trafienia poniżej 10 m. Zasięg odpalenia pocisku Khan zamyka się w przedziale od 80÷280 km. Roketsan zaznacza, że w ten sposób Khan spełnia zapisy traktatu Missile Technology Control Regime (MTCR).

Powyższa oferta spółki Roketsan sprawia, że oferowane przez nią pociski rakietowe powinny być traktowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako realna alternatywa systemu M142 HIMARS, którego strona amerykańska nie jest w stanie dostarczyć ani w oczekiwanej przez MON liczbie, ani w oczekiwanym terminie. Roketsan jest otwarty na kooperację z PGZ S.A., wliczając w to transfer technologii o większym zakresie niż to jest możliwe w przypadku uzbrojenia importowanego ze Stanów Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc