Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Morskie nowości programu EDA

16 czerwca amerykańskie władze federalne, w ramach corocznego raportu dotyczącego realizacji programu EDA (Excess Defense Articles), przedstawiły proponowane i realizowane projekty dostaw używanego sprzętu morskiego dla sojuszników. 

Powyższy raport jest pierwszym od 2018 roku, warto więc przedstawić elementy, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich osiemnastu miesięcy. Tym bardziej, że liczba propozycji morskich jest niewielka, większość dodatkowo obejmuje sprzęt eksploatowany nie przez US Navy, a US Coast Guard. Co ciekawe, pomimo deklaracji o przedwczesnym wycofaniu ze służby i zaoferowaniu sojusznikom, nadal żaden kraj nie otrzymał propozycji przejęcia prototypowych wielozadaniowych okrętów klasy LCS – USS Freedom, USS Fort Worth, USS Independence oraz USS Coronado. 

Dane z czerwca rozwiązują przyszłość ostatnich, wycofywanych, kutrów typu Hamilton - spośród trzech, które jeszcze służą w US Coast Guard, propozycje przejęcia otrzymały Wietnam (USCGC Midgett) oraz Bahrajn. W przypadku Wietnamu, część informacji wskazuje iż oferta została przyjęta i jednostka wkrótce zmieni właściciela. Natomiast oferta dla Bahrajnu jest nowością - została złożona 10 czerwca bieżącego roku. Wcześniej (w grudniu 2019 roku) Departament Obrony zaoferował władzom tego państwa fregatę USS Robert G. Bradley (FFG 49) - dotychczas brak informacji odnośnie losów tej propozycji. 

Po raz kolejny jednostkami oferowanymi na dużą skalę są kutry patrolowe typu Island, które obecnie są zastępowane w US Coast Guard przez jednostki typu Sentinel. W ciągu ostatnich miesięcy oferty trafiły do Kamerunu (kwiecień 2019 roku, dwa kutry) oraz Ukrainy (październik 2019 roku, trzy). W przypadku tego drugiego państwa jest to kontynuacja programu – obecnie Ukraińcy eksploatują już dwie takie jednostki.  

We wrześniu 2019 roku ofertę przejęcia jednostek pływających z US Navy otrzymały także Węgry - mowa o kutrach SOC-R przeznaczonych do działań w strefie przybrzeżnej bądź wodach śródlądowych. Amerykańska oferta obejmuje dwa tego typu kutry i dotychczas nie ma na nią formalnej odpowiedzi. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USCG
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc