Zaloguj

Międzyrządowe rozmowy o przyszłości systemów WISŁA i NAREW w PGZ

W dniach 22-24 stycznia, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie odbywa się spotkanie z udziałem przedstawicieli rządów Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, zagranicznych koncernów zbrojeniowych oraz Konsorcjum PGZ–WISŁA. Podczas trzydniowych warsztatów poruszone zostaną tematy integracji polskich elementów systemu WISŁA/NAREW z systemem IBCS oraz potencjalnych efektorów.


Międzyrządowe negocjacje to kolejny krok na drodze do realizacji programów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA i NAREW. Rozmowy w następujących dniach dotyczyć będą między innymi integracji i współpracy polskich systemów kierowania i dowodzenia z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz integracji efektorów zagranicznej produkcji w kontekście zastosowania ich w pracach nad systemem NAREW.

Spotkania na tym szczeblu są najlepszym potwierdzeniem, że prace nad budową wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej postępują. Programy te są dla PGZ szansą na uzyskanie szerokich kompetencji w zakresie produktów tej kategorii i włączenie naszych spółek w łańcuchy dostaw zagranicznych koncernów. Grupa wiąże bardzo duże nadzieje z realizacją programu NAREW i właśnie podczas takich spotkań jesteśmy w stanie zaprezentować naszą gotowość do rozpoczęcia prac nad tym projektem – powiedział wiceprezes PGZ S.A., Sebastian Chwałek.

Program NAREW zakłada pozyskanie dla Sił Zbrojnych RP baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Jest on środkowym szczeblem projektowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej, na który składać się będą również systemy WISŁA oraz m.in. PILICA. Jednym z zadań zestawów NAREW będzie też ochrona zgrupowań Wojsk Lądowych, gdzie nowe rozwiązania zastąpią używane obecnie, zmodernizowane systemy Kub i Osa.

WISŁA to największy w historii Sił Zbrojnych RP program modernizacji technicznej, dotyczący pozyskania systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu opartych na systemie Patriot i IBCS. Jest on najwyższym szczeblem wielowarstwowego systemu obrony polskiego nieba, na który składają się również systemy NAREW oraz m.in. ww. PILICA. Głównym zadaniem programu jest zwalczanie szerokiego spektrum środku napadu powietrznego oraz ochrona infrastruktury krytycznej państwa.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc