Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MBDA i Saab zacieśniają współpracę

Saab oraz MBDA podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w obszarach obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej. Na zdjęciu od prawej: minister obrony Szwecji Pål Jonson, prezes Saaba Micael Johansson, prezes MBDA Eric Béranger i minister sił zbrojnych Francji Sébastien Lecornu. Fot. Saab

31 stycznia międzynarodowa grupa przemysłowa MBDA i szwedzka spółka Saab zawarły porozumienie dotyczące nawiązania współpracy strategicznej.

Jest to element zacieśniania współpracy obronnej między Francją (MBDA France dostarcza do Szwecji m.in. np. przeciwpancerne pociski kierowanie Akeron MP, które mają być jednym z głównych punktów porozumienia) a Szwecją. Porozumienie podpisali Eric Béranger i Micael Johansson, prezesi ‒ odpowiednio ‒ MBDA i Saab. Głównymi obszarami współpracy mają być rakietowe systemy przeciwpancerne i przeciwlotnicze, bowiem konieczność rozwoju zdolności w zakresie zarówno jednego, jak i drugiego obszaru jest uznawana za krytyczną przez siły zbrojne obydwu państw. Stosowne listy intencyjne (LOI) w sprawie wzmocnienia współpracy między dwoma podmiotami zawarto podczas Forum Biznesu, które towarzyszyło wizycie prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w Królestwie Szwecji. Przy podpisaniu dokumentów byli zresztą obecni ministrowie obrony obydwu państw: Szwecjii Pål Jonson i Francji Sébastien Lecornu.

Obydwa podmioty od lat owocnie współpracują przy rozwoju systemów rakietowych, nowym projektem ma być rozwój ppk Akeron MP. Fot. MBDA/Anders Aberg

Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saaba, powiedział, że „Zbliżenie pomiędzy Saabem i MBDA stanowi odzwierciedlenie naszej wieloletniej współpracy, a jej pogłębienie i poszerzenie za sprawą listów intencyjnych jest jak najbardziej mile widziane”. Dodał, że „dokonanie tego w Sztokholmie podczas wizyty prezydenta Macrona w Szwecji symbolizuje to, jak współpraca dwóch europejskich rządów może ułatwić przemysłowi wzmocnienie zbiorowego bezpieczeństwa”. Eric Béranger, prezes MBDA, stwierdził, że porozumienie „To nowy, ważny krok w wieloletniej współpracy z Saabem”. Podkreślił, że „te dwa podmioty są światowymi liderami w zakresie obrony przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej i połączą swoją wiedzę wiedzę w celu zapewnienia armiom najlepszych możliwości na polu walki”. Zaznaczył także, że „podpisanie listów intencyjnych jest kolejnym dowodem na to, że kooperacja leży w samym sercu wartości MBDA”.

Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach MBDA i Saab współpracowały m.in. w ramach programów pocisku „powietrze-powietrze” Meteor i lotniczego pocisku manewrującego Taurus.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc