Zaloguj

Mariusz Błaszczak potwierdza zakup tureckich bojowych bezzałogowych aparatów latających

Minister Mariusz Błaszczak potwierdził 22 maja zakup czterech zestawów Bayraktar TB2. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

22 maja w Polskim Radiu minister Mariusz Błaszczak potwierdził informacje o zakupie w Turcji bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 wraz z pakietem uzbrojenia. Umowa zostanie podpisana w czasie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy, która będzie mieć miejsce w poniedziałek i wtorek.

Zgodnie z informacjami kontrakt obejmie cztery zestawy (24 bezzałogowce) wraz z pakietem uzbrojenia podwieszanego. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w 2022 roku. Poza nimi umowa obejmie pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Dodatkowo serwis zamówionego sprzętu ma trafić do jednego z zakładów w Polsce – obecnie brak informacji, jednak można założyć, że będzie to któryś z podmiotów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Jak wskazał minister Mariusz Błaszczak, bezprzetargowy zakup systemu Bayraktar TB2, jest związany z faktem, że polski przemysł obronny nie produkuje tego typu sprzętu. Zgodnie z deklaracjami, atutem rozwiązań tureckich jest fakt, że Bayraktar TB2 jest konstrukcją sprawdzoną w realnych działań bojowych.

Otwartym pozostaje pytanie w jakiej konfiguracji zostaną dostarczone. Jak powszechnie wiadomo, dostawcy komponentów zagranicznych (m.in. z Kanady) wprowadzili embargo na dostawy części do maszyn tego typu. Ograniczenia objęły m.in. głowice optoelektroniczne MX-15D oraz silniki BRP-Rotax. Z tego też względu przemysł turecki wprowadził zmiany w projekcie, które objęły zastosowanie lokalnych produktów dostarczanych przez TAI oraz ASELSAN. Z kolei Maroko obeszło embargo poprzez samodzielny zakup kanadyjskich komponentów do zamówionych w Turcji bezzałogowców.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc