Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mariusz Błaszczak potwierdza zakup tureckich bojowych bezzałogowych aparatów latających

Minister Mariusz Błaszczak potwierdził 22 maja zakup czterech zestawów Bayraktar TB2. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

22 maja w Polskim Radiu minister Mariusz Błaszczak potwierdził informacje o zakupie w Turcji bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 wraz z pakietem uzbrojenia. Umowa zostanie podpisana w czasie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy, która będzie mieć miejsce w poniedziałek i wtorek.

Zgodnie z informacjami kontrakt obejmie cztery zestawy (24 bezzałogowce) wraz z pakietem uzbrojenia podwieszanego. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w 2022 roku. Poza nimi umowa obejmie pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Dodatkowo serwis zamówionego sprzętu ma trafić do jednego z zakładów w Polsce – obecnie brak informacji, jednak można założyć, że będzie to któryś z podmiotów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Jak wskazał minister Mariusz Błaszczak, bezprzetargowy zakup systemu Bayraktar TB2, jest związany z faktem, że polski przemysł obronny nie produkuje tego typu sprzętu. Zgodnie z deklaracjami, atutem rozwiązań tureckich jest fakt, że Bayraktar TB2 jest konstrukcją sprawdzoną w realnych działań bojowych.

Otwartym pozostaje pytanie w jakiej konfiguracji zostaną dostarczone. Jak powszechnie wiadomo, dostawcy komponentów zagranicznych (m.in. z Kanady) wprowadzili embargo na dostawy części do maszyn tego typu. Ograniczenia objęły m.in. głowice optoelektroniczne MX-15D oraz silniki BRP-Rotax. Z tego też względu przemysł turecki wprowadził zmiany w projekcie, które objęły zastosowanie lokalnych produktów dostarczanych przez TAI oraz ASELSAN. Z kolei Maroko obeszło embargo poprzez samodzielny zakup kanadyjskich komponentów do zamówionych w Turcji bezzałogowców.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc