Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polscy operatorzy BSL Bayraktar TB2 ćwiczą użycie uzbrojenia

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

29 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w mijającym tygodniu zrealizowano ćwiczenie obejmujące użycie uzbrojenia kierowanego przez bezzałogowy aparat latający Bayraktar TB2 eksploatowany przez Wojsko Polskie.

Według upublicznionego komunikatu, zadanie bojowe zrealizowano na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, a celem dla Bayraktara był niezidentyfikowany obiekt pływający. Do ataku użyto bomb kierowanych. Jest to pierwsze, upublicznione, ćwiczenie, w którym operator systemu Bayraktar TB2 w Polsce użył uzbrojenia podwieszanego – zgodnie z zapisami kontraktu, Polska zakupiła nieznaną liczbę kierowanych bomb MAM-C oraz MAM-L.

Dotychczas Baykar Makina dostarczył do Wojska Polskiego dwa zestawy Bayraktarów TB2, które stacjonują w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku. Wraz z maszynami zakontraktowano pakiet uzbrojenia podwieszanego, a także optoelektroniczne głowice obserwacyjno-celownicze MX-15 EO/IR, radary Leonardo Osprey 30, stacje kierowania, a także przekaźnikowe. Obecnie to najbardziej zaawansowany system bezzałogowy posiadający możliwość atakowania celów naziemnych, który znajduje się w zasobach Wojska Polskiego.

Jak wskazał resort obrony, pierwsze loty kontrolne wykonywane przez polskich operatorów systemu z bazy w Mirosławcu zrealizowano w lutym bieżącego roku. Łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 24 TB2, po sześć w jednym zestawie. Ich uzupełnieniem są (obecnie) dwa MQ-9A Reaper wyleasingowane do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo MON oczekuje na autoryzację amerykańskiego Departamentu Stanu w sprawie możliwości zakupu nieokreślonej liczby MQ-9B.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc