29 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w mijającym tygodniu zrealizowano ćwiczenie obejmujące użycie uzbrojenia kierowanego przez bezzałogowy aparat latający Bayraktar TB2 eksploatowany przez Wojsko Polskie.
Według upublicznionego komunikatu, zadanie bojowe zrealizowano na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, a celem dla Bayraktara był niezidentyfikowany obiekt pływający. Do ataku użyto bomb kierowanych. Jest to pierwsze, upublicznione, ćwiczenie, w którym operator systemu Bayraktar TB2 w Polsce użył uzbrojenia podwieszanego – zgodnie z zapisami kontraktu, Polska zakupiła nieznaną liczbę kierowanych bomb MAM-C oraz MAM-L.
Dotychczas Baykar Makina dostarczył do Wojska Polskiego dwa zestawy Bayraktarów TB2, które stacjonują w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku. Wraz z maszynami zakontraktowano pakiet uzbrojenia podwieszanego, a także optoelektroniczne głowice obserwacyjno-celownicze MX-15 EO/IR, radary Leonardo Osprey 30, stacje kierowania, a także przekaźnikowe. Obecnie to najbardziej zaawansowany system bezzałogowy posiadający możliwość atakowania celów naziemnych, który znajduje się w zasobach Wojska Polskiego.
Jak wskazał resort obrony, pierwsze loty kontrolne wykonywane przez polskich operatorów systemu z bazy w Mirosławcu zrealizowano w lutym bieżącego roku. Łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 24 TB2, po sześć w jednym zestawie. Ich uzupełnieniem są (obecnie) dwa MQ-9A Reaper wyleasingowane do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo MON oczekuje na autoryzację amerykańskiego Departamentu Stanu w sprawie możliwości zakupu nieokreślonej liczby MQ-9B.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu