Zaloguj

Pierwsi Polacy zakończyli szkolenie na bezzałogowych aparatach Bayraktar TB2

Pierwsi Polacy zakończyli szkolenie na Bayraktarach. Fot. Baykar

16 września Sztab Generalny WP oraz firma Baykar poinformowali o zakończeniu szkolenia przez pierwszą grupę polskich pilotów, operatorów oraz personelu technicznego w obsłudze bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2.


Szkolenie odbywało się na terytorium Turcji, a uczestniczył w nim personel 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca. Powyższa jednostka ma być głównym użytkownikiem czterech zestawów, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia w maju 2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy, pierwszy z nich zostanie dostarczony w bieżącym roku. Kolejne trzy zestawy trafią do Polski do 2024 roku. Łącznie do Polski trafią 24 egzemplarze Bayraktar TB2 wraz ze stacjami radiolokacyjnymi Leonardo Osprey 30, optoelektronicznymi głowicami obserwacyjnymi MX-15 EO/IR oraz uzbrojeniem podwieszanym. Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem tureckich bezzałogowców tego typu wśród państw NATO.

Powyższe wydarzenie było okazją do upublicznienia wyglądu TB2 zamówionych przez Polskę. W czasie tegorocznego MSPO, Baykar przywiózł do Kielc Bayraktara w polskich barwach z wojskową rejestracją 2824 – biorąc pod uwagę upublicznione zdjęcia, rejestracja wydaje się prawdziwa. Latające w Turcji maszyny noszą polskie rejestracje zaczynające się na cyfry 28.

Po dostawie będą to bezzałogowce o największym potencjale operacyjnym w polskich siłach zbrojnych. W kolejnych latach można spodziewać się kolejnych zamówień – w ramach programu Gryf Agencja Uzbrojenia planuje zakupić flotę taktycznych bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych negocjowany jest zakup nieokreślonej liczby bojowych General Atomics MQ-9 Reaper.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc