Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsi Polacy zakończyli szkolenie na bezzałogowych aparatach Bayraktar TB2

Pierwsi Polacy zakończyli szkolenie na Bayraktarach. Fot. Baykar

16 września Sztab Generalny WP oraz firma Baykar poinformowali o zakończeniu szkolenia przez pierwszą grupę polskich pilotów, operatorów oraz personelu technicznego w obsłudze bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2.


Szkolenie odbywało się na terytorium Turcji, a uczestniczył w nim personel 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca. Powyższa jednostka ma być głównym użytkownikiem czterech zestawów, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia w maju 2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy, pierwszy z nich zostanie dostarczony w bieżącym roku. Kolejne trzy zestawy trafią do Polski do 2024 roku. Łącznie do Polski trafią 24 egzemplarze Bayraktar TB2 wraz ze stacjami radiolokacyjnymi Leonardo Osprey 30, optoelektronicznymi głowicami obserwacyjnymi MX-15 EO/IR oraz uzbrojeniem podwieszanym. Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem tureckich bezzałogowców tego typu wśród państw NATO.

Powyższe wydarzenie było okazją do upublicznienia wyglądu TB2 zamówionych przez Polskę. W czasie tegorocznego MSPO, Baykar przywiózł do Kielc Bayraktara w polskich barwach z wojskową rejestracją 2824 – biorąc pod uwagę upublicznione zdjęcia, rejestracja wydaje się prawdziwa. Latające w Turcji maszyny noszą polskie rejestracje zaczynające się na cyfry 28.

Po dostawie będą to bezzałogowce o największym potencjale operacyjnym w polskich siłach zbrojnych. W kolejnych latach można spodziewać się kolejnych zamówień – w ramach programu Gryf Agencja Uzbrojenia planuje zakupić flotę taktycznych bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych negocjowany jest zakup nieokreślonej liczby bojowych General Atomics MQ-9 Reaper.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc