Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Marines w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przebazowano samoloty F/A-18C/D Hornet US Marine Corps. Fot. NATO Air Command

4 kwietnia NATO Air Command poinformowało, że w ramach misji wsparcia sił NATO w Europie Centralnej do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przebazowano wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F/A-18C/D Hornet należące do US Marine Corps.


Do polskiej bazy przebazowano maszyny należące do eskadry VMFA-115, która na co dzień stacjonuje w bazie lotniczej Beaufort w stanie Południowa Karolina. Decyzja o skierowaniu Marines do Europy została upubliczniona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych 29 marca i obejmuje trzy jednostki i lokalizacje – wiadomo, że na Litwę trafiło 200 żołnierzy z 28. Jednostki Kontroli Powietrznej (z Cherry Point w stanie Północna Karolina). Komponent lotniczy ma obejmować 10 samolotów F/A-18C/D Hornet oraz transportowe C-130 Hercules. W przypadku tych ostatnich brak informacji, gdzie zostały przebazowane.

W przypadku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku to kolejna grupa amerykańskich samolotów. W ostatnich tygodniach stacjonowały tam m.in. F-15 Eagle różnych wersji oraz F-16C/D Fighting Falcon, które także stanowiły wsparcie dla sił NATO w regionie.

Dla VMFA-115 to jedna z ostatnich misji ekspedycyjnych na samolotach F/A-18C/D Hornet – według harmonogramu, w roku budżetowym 2023 ma rozpocząć przezbrojenie na Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc