Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie firmy nadal wspierają eksploatację kuwejckich Hornetów

Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Kuwejtu

30 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Kay and Associates Inc. w sprawie realizacji usług obsługi technicznej wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet eksploatowanych przez Kuwejt.

Styczniowa umowa ma wartość 153,3 mln USD, a w momencie podpisania uruchomiono I transzę środków w kwocie 76,7 mln USD. W całości pochodzi z Kuwejtu, pośrednictwo Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych to wynik zastosowania procedury FMS. Specjaliści amerykańskiej firmy, do stycznia 2025 roku, mają realizować usługi obsługi technicznej samolotu oraz utrzymywać obiekty hangarowo-magazynowe przeznaczone na rzecz utrzymania floty samolotów F/A-18C/D Hornet. Dla Kay and Associates Inc. to kontynuacja współpracy z Kuwejtem.

Kuwejt dysponuje flotą 34 samolotów Boeing F/A-18C/D Hornet, które mają zostać wycofane z eksploatacji w najbliższych latach. Ich następcami będą wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Ze względu na stan techniczny oraz wiek, kuwejckie Hornety budzą zainteresowanie niektórych państw świata poszukujących szybkiego wzmocnienia potencjału operacyjnego własnego lotnictwa. Pomimo licznych spekulacji, dotychczas, rząd Kuwejtu nie ogłosił, co stanie się z flotą po wycofaniu.

Kuwejt, podobnie jak inne państwa regionu, jest uzależniony od amerykańskiej pomocy technicznej w zakresie utrzymania w sprawności wielozadaniowych samolotów bojowych. Tego typu problemy są także widoczne m.in. w Iraku czy Arabii Saudyjskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc