Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie F-35A Lightning II w Łasku

Fot. USAF

2 kwietnia dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie poinformowało, że cztery egzemplarze Lockheed Martin F-35A Lightning II przebazowano z Lakenheath w Wielkiej Brytanii do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Maszyny trafiły do polskiej bazy 1 kwietnia i mają wzmocnić potencjał sił NATO w Europie Środkowej. Samoloty zastąpią cztery F-16C/D Fightning Falcon, które wróciły do macierzystej bazy Spangdahlem w Republice Federalnej Niemiec. Obok wykonywania zadań operacyjnych, związanych z zabezpieczeniem przestrzeni powietrznej NATO (amerykańskie pary dyżurne wspierają Polaków m.in. podczas rosyjskich ataków rakietowych w zachodniej części Ukrainy), ważnym zadaniem będzie wsparcie w procesie zdobywania doświadczeń przez polski personel w zakresie obsługi maszyn 5. generacji.

W przypadku F-35A LIghtning II należących do USAF, pierwszy raz operowały z polskiej bazy (Powidz) w lipcu 2019 roku. Obok operacji w oparciu o lotniska, amerykańskie samoloty tego typu regularnie wykonują loty operacyjne z baz w Europie, wówczas ich wsparciem są maszyny tankowania powietrznego.

Baza lotnicza w Łasku została wybrana jako jedna z dwóch, które mają być domem dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II zamówionych przez Polskę – pierwsze z nich mają trafić do niej w 2026 roku.

Państwa NATO regularnie kierują do Polski swoje maszyny 5. generacji. W przypadku Amerykanów mowa zarówno o F-22A Raptor oraz F-35A Lightning II. Dodatkowo samoloty, na okresowe rotacje, należące do Królestwa Niderlandów oraz Włoch operowały z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc