Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jastrzębie ćwiczą z F-35A Lightning II

W czasie ćwiczeń Baltops 50 piloci Jastrzębi mieli okazję do wspólnych ćwiczeń z F-35A Lightning II. Fot. 31. Baza Lotnictwa Taktycznego

8 czerwca 31. Baza Lotnictwa Taktycznego poinformowała, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń Baltops 50 piloci jednostki wykonali wspólne zadania wraz z włoskimi pilotami, którzy latają na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Zgodnie z komunikatem, polskie F-16C/D Jastrząb oraz włoskie F-35A Lightning II wykonywały zadania osłony okrętów operujących na Morzu Bałtyckim. Była to jedna z pierwszych okazji do współpracy pomiędzy polskimi pilotami i sojusznikami, którzy już eksploatują F-35A Lightning II. Okazją do tego jest obecność włoskiego kontyngentu w misji NATO Baltic Air Policing (po raz pierwszy F-35 są wykorzystywane w tej misji). Nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości ta współpraca zostanie jeszcze rozbudowana – nieoficjalnie wiadomo, że Siły Powietrzne Włoch planują realizację kolejnej tury (w 2022 roku) w ramach NATO Baltic Air Policing w oparciu o jedną z baz w Polsce.

Polska, w styczniu 2020 roku, podpisała międzyrządowy kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Pierwsze z nich mają zostać dostarczone w 2024 roku i będą służyć do szkolenia na terytorium Stanów Zjednoczonych. W Polsce bazą dla pierwszej eskadry będzie Łask, a maszyny pozwolą na wycofanie z eksploatacji obecnie używanych samolotów MiG-29 oraz Su-22.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Jastrzębie ćwiczą z F-35A Lightning II”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc