Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litwa kupuje amunicję do granatników Carl-Gustaf

Fot. Saab

3 marca koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Litwy w sprawie produkcji i dostaw amunicji przeznaczonej do granatników Carl-Gustaf.

Dostawy zakontraktowanej amunicji mają rozpocząć się w 2024 roku, a cały kontrakt ma wartość 145 mln SEK. Zamówienie jest elementem ramowej umowy zawartej pomiędzy koncernem Saab oraz szwedzką FMV, która umożliwia dołączenie państw bałtyckich w ciągu dziesięciu lat. Nowy kontrakt ma pozwolić na odbudowę zapasów magazynowych, które częściowo zostały nadszarpnięte poprzez proces pomocy Ukrainie.

Siły Zbrojne Litwy eksploatują system Carl-Gustaf od połowy lat 90. XX wieku. W związku z procesem modernizacji technicznej, władze litewskie kontynuują zakupy, zamawiając (podobnie jak Łotwa oraz Estonia) granatniki w najnowszej wersji M4.

Produkowany przez koncern Saab Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości oraz długoletnich doświadczeń systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc