Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kongsberg wyremontuje norweskie fregaty

Fot. Tomasz Grotnik

4 grudnia spółka Kongsberg Naval Services zawarła strategiczną umowę ramową z Agencją Sprzętu Obronnego (Forsvarsmateriell) Ministerstwa Obrony Królestwa Norwegii na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność fregat typu Fridtjof Nansen.

Umowa ma łączną wartość do 17 mld NOK i obejmuje usługi świadczone w zakładanym okresie do 2040 roku. Kongsberg został wybrany na głównego dostawcę w zakresie zarządzania i remontów okrętów oraz modyfikacji i działań przedłużających żywotność norweskich fregat typu Fridtjof Nansen.

Firma będzie koordynować działania z partnerami poprzez długoterminową współpracę z norweskimi Siłami Zbrojnymi i Forsvarsmateriell. Kongsberg utworzył grupę składającą się ze stoczni Westcon Yards i Coast Center Base (CCB), a także WilNor Governmental Services (WGS) i Wilhelmsen Ship Management (WSM).

W przyszłym roku ruszyć ma też projekt P6096, którego koszt określany jest na 8÷12 mld NOK. Dotyczyć on będzie modernizacji w połowie cyklu operacyjnego czterech fregat typu Fridtjof Nansen (w służbie 2006-2011), aby zapewnić im dalszą zdolność operacyjną. Piąty okręt tej serii utracono w wypadku. Zakres projektu nie jest jeszcze uszczegółowiony, ale będzie obejmował wymianę podsystemów z powodów technicznych (okres eksploatacji) lub przestarzałości i problemów z aktualizacjami niezbędnymi do utrzymania zdolności operacyjnych w miarę jak te ewoluują. Zakończono już audyt techniczny fregat realizowany przez hiszpańską grupę stoczniową Navantia, producenta okrętów, który wraz z Kongsbergiem będzie odpowiadała za ten projekt.

Z fregatami typu Nansen wiąże się również projekt P6692 za około 100÷200 mln NOK, obejmujący poprawę współpracy okrętów z łodziami motorowymi, poprzez modernizację i/lub wymianę żurawików oraz - jeśli to konieczne - modyfikacje kadłuba, aby polepszyć bezpieczeństwo i efektywność operacji wodowań.

Kongsberg Naval Services została utworzona w celu świadczenia usług serwisowych zgodnie z umową z Forsvarsmateriell. Właścicielami firmy po 50% są Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace. Oczekuje się, że umowa pomiędzy NDMA i KNS zostanie podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc