Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne Super Tucano dla Afganistanu

25 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zamówieniu sześciu dodatkowych turbośmigłowych samolotów bojowych Embraer A-29 Super Tucano, które trafią ostatecznie do Afganistanu.

O powyższym zleceniu koncern Embraer poinformował 16 października – wówczas spekulowano, że mogą to być maszyny zamówione przez Filipiny. Jak się okazuje, trafią do Afganistanu poprzez linię montażową zlokalizowaną w firmie Sierra Nevada Corp. w Stanach Zjednoczonych. Ich zakup zostanie sfinalizowany poprzez fundusze Departamentu Obrony i program FMF.

Dotychczas dla Afganistanu zamówiono 20 A-29 Super Tucano, spośród których w afgańskim lotnictwie służy 19. Jeden rozbił się w czasie lotu szkolno-treningowego na terenie Stanów Zjednoczonych – obaj piloci katapultowali się. W Afganistanie maszyny są eksploatowane od 2016 roku i służą przede wszystkim do wsparcia sił naziemnych.

Poprzez programy pomocowe Departamentu Obrony, Embraer dostarcza A-29 Super Tucano do Afganistanu oraz Libanu. Ceną za to jest podział zysków z lokalnym partnerem, Sierra Nevada Corp., gdzie ulokowana jest linia montażowa. Powyższy zabieg to wymóg prawa amerykańskiego, które wymusza aby 51% wartości sprzętu wojskowego kupowanego w ramach programów pomocowych FMF realizowana była na terytorium Stanów Zjednoczonych.

(ŁP) Foto: FAB
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc