Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne pozytywne testy JFSS JAŚMIN w USA z rekomendacją do praktycznego wykorzystania

JFSS JAŚMIN - System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego (dedykowany m.in. dla TZKOP/JTAC) jest pierwszym i jedynym tej klasy polskim rozwiązaniem, które już od kilku lat jest intensywnie rozwijane i badane w międzynarodowych środowiskach koalicyjnych (w tym podczas wszystkich ostatnich największych i najważniejszych natowskich ćwiczeń interoperacyjności rozgrywanych w państwach europejskich oraz USA, którymi były i nadal są np.: NATO CWIX i BOLD QUEST).

Najnowszym ważnym potwierdzeniem tego są kolejne pozytywne testy wskazanego systemu, zrealizowane tym razem też w Stanach Zjednoczonych Ameryki przez USAF Operations Chief Joint Staff, J6 Joint Deployable Analysis Team (JDAT) i przeprowadzone w sierpniu 2019 r. w Eglin Air Force Base na Florydzie. Odbywały się one pod nadzorem inżynierów JDAT i z wykorzystaniem m.in. amerykańskiego systemu DVMT (DACAS VMF Messaging Tool), będącego narzędziem referencyjnym dla systemów dedykowanych dla procesu realizacji misji bezpośredniego wsparcia lotniczego.

Wyniki z przedmiotowych testów zostały zawarte w oficjalnym raporcie opublikowanym przez U.S. Joint Chiefs of Staff J6 (Joint Staff J6), w którym: potwierdzono zgodność JFSS JAŚMIN z wymaganiami zawartymi w dokumentach ECP1 i ECP2 (Engineering Change Proposal) dla DACAS (Digitally Aided Close Air Support - termin określający zasady cyfrowego wspomagania działań jednostek powietrznych podczas misji bezpośredniego wsparcia lotniczego) oraz zarekomendowano to rozwiązanie do praktycznego wykorzystania, w tym podczas kolejnych ćwiczeń wojskowych.

Tego typu sprawdzenia są m.in. warunkiem kwalifikującym systemy do udziału w kolejnych edycjach ćwiczenia BOLD QUEST - dotychczas pozytywnie przeszły je tylko wybrane amerykańskie systemy oraz nasz JFSS JAŚMIN. Są to kolejne doniosłe osiągnięcia niniejszego jedynego polskiego rozwiązania wojskowego na arenie międzynarodowej, które do tej pory jako jedyne z niewielu w świecie przechodziło tego typu zaawansowane i bardzo szczegółowe badania standardów interoperacyjności oraz procedur DACAS.

(Teldat)

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc