Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na wsparcie eksploatacji śmigłowców

WSK PZL Świdnik S.A. ma dostarczyć techniczne środki materiałowe przeznaczone do śmigłowców dostarczonych do Wojska Polskiego przez tego producenta. Fot. Łukasz Pacholski

15 listopada Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o podpisaniu umowy z należącą do koncernu Leonardo spółką WSK PZL Świdnik S.A. w sprawie dostaw technicznych środków materiałowych do śmigłowców wojskowych.

Powyższa umowa została zawarta 24 października i ma wartość 2 mln PLN bez VAT. Negocjacje w tej kwestii zapoczątkowano 21 października – zastosowanie procedury bezprzetargowej wynika z faktu, że jedynie WSK PZL Świdnik S.A. jest jedynym właścicielem dokumentacji technicznej dla technicznych środków materiałowych przeznaczonych do wybranych statków powietrznych. Przedmiotem zamówienia są części przeznaczone do nieujawnionych typów śmigłowców ujętych w biuletynie technicznym MT/5851/36-378/I/2016. Powyższy dokument, zatwierdzony w listopadzie 2016 roku, obejmuje wyroby dostarczane przez WSK PZL Świdnik S.A. przeznaczone do śmigłowców Mi-2, W-3 Sokół oraz SW-4 Puszczyk. Wszystkie, cały czas, znajdują się w eksploatacji Wojska Polskiego.

Obecnie flota wiropłatów wymienionych typów liczy w Wojsku Polskim około stu egzemplarzy. Wśród nich znajduje się 22 SW-4, 68 W-3 Sokół oraz niewielka liczba Mi-2. Te ostatnie są m.in. wykorzystywane do szkolenia pilotów w zakresie pilotażu śmigłowców dwusilnikowych. Ze względu na wiek, najprawdopodobniej, w najbliższych latach można spodziewać się ich gruntownej modernizacji bądź wymiany na nowy typ statku powietrznego tej klasy. Nie można wykluczyć, też pójścia inną drogą – zaprzestaniu szkolenia na maszynie dwusilnikowej i realizacji tego procesu na symulatorach docelowych (dla pilota) typów śmigłowców nowej generacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc