Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej ze śmigłowcami bojowymi w Wojsku Polskim?

Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Agencji Uzbrojenia, nadal nie podjęto decyzji o modernizacji bądź doposażeniu śmigłowców Mi-24D/W, a także ciągle brak decyzji odnośnie występowania PIBP w programie Kruk. Fot. Łukasz Pacholski

12 lipca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o aktualnym statusie programów związanych z zakupem bądź modernizacją śmigłowców bojowych.


Jak powszechnie wiadomo, obecnie w strukturach Wojska Polskiego znajdują się bojowe Mil Mi-24D/W, a w planach Ministerstwa Obrony Narodowej jest projekt Kruk, którego celem jest zakup nowych śmigłowców tej klasy w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku Mi-24D/W kluczem do podjęcia decyzji o modernizacji bądź doposażenia jest zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej, a to jest połączone z zakończeniem (zaplanowanej do końca 2021 roku) próby zmęczeniowej struktury Mi-24. Powyższe prace są prowadzone na terenie WSK PZL-Świdnik S.A. na zlecenie ITWL. Jak wskazuje w swojej odpowiedzi ppłk Krzysztof Płatek, w odniesieniu do kwestii związanych z modernizacją śmigłowców Mi-24D/W, dalsze czynności w zakresie realizacji przedmiotowego zadania są skorelowane z wynikami trwających prób zmęczeniowych, w efekcie których zostaną określone możliwości przedłużenia resursu technicznego śmigłowca.

Przypomnijmy, próba ma dać odpowiedź na możliwość wydłużenia resursów technicznych do 5500 godzin lotu lub 14000 lądowań. W grę wchodzi modernizacja części z posiadanych maszyn, jednak nie można wykluczyć, że przeciągające się prace mogą doprowadzić do zarzucenia projektu i skoncentrowania środków budżetowych na zakupie nowych śmigłowców w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku programu Kruk, nadal, nie zakończono analiz obejmujących kwalifikację powyższego zamówienia pod kątem występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Przypomnijmy, zgodnie z deklaracjami ministra obrony Mariusza Błaszczaka, wybór na zostać dokonany pomiędzy konstrukcjami amerykańskimi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Co dalej ze śmigłowcami bojowymi w Wojsku Polskim?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc