Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na wsparcie afgańskiego lotnictwa

Firma MD Helicopter Inc., do końca listopada 2020 roku, będzie wspierać eksploatację afgańskich śmigłowców MD530F. Fot. US Air Force

10 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą MD Helicopter Inc. w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji śmigłowców bojowych MD530F wykorzystywanych przez siły zbrojne Afganistanu.

Umowa ma wartość 29,5 mln USD i ma obowiązywać do końca listopada bieżącego roku. Prace mają być realizowane w zakładach producenta w Mesa w stanie Arizona, a także w Kabulu w Afganistanie oraz Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pomimo, że program jest realizowany poprzez procedurę FMS, całość funduszy pochodzi z budżetu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i specjalnego programu wsparcia sił zbrojnych Afganistanu.

Obecnie siły zbrojne tego państwa eksploatują około 70 śmigłowców bojowych MD530F, które są systematycznie kupowane poprzez amerykańskie programy pomocy wojskowej. Ich głównym zadaniem jest wsparcie ogniowe sił naziemnych walczących z talibami oraz różnego rodzaju ugrupowaniami zbrojnymi. W przypadku powyższej umowy zastanawia krótki czas realizacji - może to mieć związek z faktem wycofywania sił zachodnich z Afganistanu, a wraz z nimi stopniowej ewakuacji zagranicznych usługodawców, realizujących usługi na rzecz sił zbrojnych oraz porządku publicznego. Już obecnie część komentatorów wskazuje, że może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny afgańskiego lotnictwa, które jest bardzo uzależnione zagranicznych specjalistów i wsparcia logistycznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc