Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na produkcję południowokoreańskich MH-60R Seahawk

Lockheed Martin otrzymał dodatkowe fundusze na produkcję i dostawy wielozadaniowych śmigłowców MH-60R Seahawk. Fot. US Navy

2 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dodatkowej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji i dostaw dwunastu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk, które trafią do Republiki Korei.

Sierpniowy kontrakt ma wartość 117,7 mln USD i dotyczy zmiany konfiguracji śmigłowców, zgodnie z wymogami przyszłego użytkownika. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z Republiki Korei. Pośrednictwo Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wynika z zastosowania procedury FMS. Prace mają zostać zrealizowane do listopada 2026 roku. Jest to druga transza środków finansowych przeznaczona na zakup i dostawy śmigłowców MH-60R Seahawk. 12 kwietnia bieżącego roku podpisano główną umowę na produkcję dwunastu wiropłatów - ma ona wartość 447,2 mln USD i ma być zrealizowana do końca 2024 roku. Sam wybór amerykańskiej konstrukcji miał miejsce w grudniu ubiegłego roku, wówczas MH-60R Seahawk pokonał w rywalizacji przetargowej europejski Leonardo AW159 Wildcat.

Obecnie brak szczegółów dotyczących konfiguracji koreańskich MH-60R Seahawk. Dokumentacja Departamentu Stanu, w momencie autoryzowania sprzedaży w sierpniu 2019 roku, nie wskazywała na zmianę wyposażenia pokładowego w stosunku do standardowej dla US Navy. Dla producenta nie będzie to problem, obecnie m.in. realizuje prace związane z certyfikacją konfiguracji przeznaczonej dla Indii – ta z kolei ma objąć, według dokumentacji Departamentu Stanu, m.in. integrację z przeciwokrętowymi pociskami dalekiego zasięgu.

Nowe śmigłowce pokładowe zamówione przez Republikę Korei pozwolą na zastąpienie części obecnie eksploatowanych Westland Lynx Mk 99, których dostawy rozpoczęły się w 1991 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc