Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia wozów JLTV zamówiona

Fot. Łukasz Pacholski

3 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Oshkosh Defense LLC w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii samochodów opancerzonych rodziny JLTV.

W ramach powyższej umowy, o wartości 209 mln USD, producent będzie dostarczaj kolejne pojazdy aż do września 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Co ciekawe, pojazdy mają trafić zarówno do US Army, a także USMC oraz US Air Force. W przypadku ostatniego z wymienionych użytkowników, JLTV trafiają do pododdziałów zajmujących się ochroną wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz innych kluczowych instalacji lotniczych.

Co ciekawe, dotychczas zakładano, że Oshkosh Defense zakończy produkcję JLTV we wrześniu 2024 roku. Było to związane z wyborem AM General LLC w postępowaniu dotyczącym produkcji kolejnej partii blisko 21 tys. wozów oraz niemal 10 tys. przyczep – ich dostawy miały trwać do końca 2028 roku. Nie można wykluczyć, że urzędnicy Departamentu Obrony chcą wydłużyć funkcjonowanie linii produkcyjnej w Oshkosh ze względu na rosnące potrzeby zarówno amerykańskich sił zbrojnych oraz sojuszników. W czerwcu bieżącego roku producent ogłosił dostawę 20000. egzemplarza.

Tylko dla amerykańskich Sił Zbrojnych planowany jest zakup około 65 tys., które pozwolą na zastąpienie HMMWV w części zadań operacyjnych, które nie gwarantują odpowiedniego poziomu ochrony w konfliktach asymetrycznych. Poza dostawami JLTV Stanów Zjednoczonych pojazdy zdobywają także kolejne rynki eksportowe. Wśród nich można wymienić Czarnogórę, Litwę, Słowenię, Belgię, Brazylię, Rumunię, Belgię oraz Macedonię Północną. Najnowszym klientem jest Republika Słowacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc