Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia pocisków Piorun dostarczona do Wojska Polskiego

MESKO S.A. poinformowało o zakończeniu procesu badań kolejnej partii pocisków Piorun, które trafiły do Wojska Polskiego. Fot. MESKO S.A.

1 grudnia, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., spółka MESKO S.A. poinformowała, że na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim specjaliści Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia przeprowadzili badania kolejnej partii przeciwlotniczych pocisków Piorun, co zaowocowało przekazaniem do wojska następnej transzy broni tego typu.

Proces badań trwał pomiędzy 22 a 26 listopada i objął m.in. wystrzelenie ośmiu rakiet z partii produkcyjnej. Wszystkie trafiły w wyznaczone cele, co umożliwiło zatwierdzenie protokołu odbiorczego i dostawę około 300 Piorunów do Wojska Polskiego. To kolejna partia powyższej broni dostarczona przez MESKO S.A. w bieżącym roku – zgodnie z upublicznionymi informacjami, tegoroczne dostawy objęły przynajmniej 140 zestawów startowych oraz przynajmniej 237 rakiet. Ogółem na mocy wieloletniej umowy, dostawy (do końca 2022 roku) mają objąć 420 mechanizmów startowych oraz 1300 Piorunów. Poza wykorzystaniem w charakterze przenośnego zestawu przeciwlotniczego, pociski mogą stanowić uzbrojenie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, dostarczane przez, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółkę PIT-RADWAR S.A.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to dziś najbardziej zaawansowany produkt, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakładów ze Skarżyska-Kamiennej i zarazem jeden z nielicznych obecnie wyrobów polskiej zbrojeniówki, o którym bez przesady można powiedzieć, że jest najnowocześniejszym w państwach NATO oraz jednym z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszym, MANPADS-em (Man-Portable Air-Defense System) na świecie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc