Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne zestawy Piorun trafiły do wojska

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun pochodzący z partii dostarczonej MON w 2018 r. Zestaw na zdjęciu został skonfigurowany do użycia w nocy i trudnych warunkach atmosferycznych, w związku z tym ma założony celownik termowizyjny CTP-1 z PCO S.A. Fot. Andrzej Kiński.

Pod koniec stycznia odbyły się strzelania poligonowe z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun w ramach badań odbiorczych drugiej partii produkcyjnej. Wszystkie założone sprawdzenia zostały zrealizowane bez zastrzeżeń. Niektóre osiągnięte rezultaty, szczególnie jeśli chodzi o precyzję trafienia pocisków, zdecydowanie przekroczyły stawiane broni tej klasy wymagania. Dzięki pomyślnemu przebiegowi badań odbiorczych, dwie kolejne partie zestawów Piorun, liczące łącznie 267 pocisków i 140 zestawów startowych, zostały przekazane Siłom Zbrojnym RP. Wszystko wskazuje na to, że kolejne dostawy Piorunów do wojska będą odbywały się rytmicznie, tym bardziej, że w zakładach MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej trwa już kompletowanie zestawów następnych partii.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to dziś najbardziej zaawansowany produkt, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., zakładów ze Skarżyska-Kamiennej i zarazem jeden z nielicznych obecnie wyrobów polskiej zbrojeniówki, o którym bez przesady można powiedzieć, że jest najnowocześniejszym w państwach NATO oraz jednym z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejszym, MANPADS-em (MAN-Portable Air-Defense System) na świecie.

Więcej na temat zestawu Piorun, historii jego rozwoju, charakterystykach i perspektywach eksportu oraz rozwoju czytaj w marcowym numerze miesięcznika „Wojsko i Technika”, a także w wywiadzie z prezesem zarządu MESKO S.A. dr. inż. Tomaszem Stawińskim na www.zbiam.pl

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Kolejne zestawy Piorun trafiły do wojska”

  1. 8000 pocisków na początek potrzebuje US Army, to.ogromny test dla PGZ, ja upieram się że by skutecznie oferować broń na rynku amerykańskim musi powstać PGZ-America, najlepiej przez przejęcie podmiotu amerykańskiego, od początku musi to być podmiot o jakiś zdolnościach produkcyjnych nie tylko firma handlowa-bajki piszę to wystarczy spojrzeć na Czechów jak to robią.

  2. PPZR Piorun to niewątpliwie bardzo dobry produkt naszej zbrojeniówki i cieszy, że wreszcie grupa Mesko sprawnie realizuje zamówienia. Co do oddziału PGZ America też myślę, że to dobry pomysł aby realizować tam sprawnie sprzedaż. Udany i mądrze zorganizowany eksport tego uzbrojenia byłby ważnym etapem rozwoju i promocji. Może martwić jednak fakt, że USA może chcieć na początku pozyskać tylko niewielkie, symboliczne ilości Pioruna do testów, w tym szczególnie laboratoryjnych ( przy okazji rozpracowując nasze unikalne i niejawne rozwiązania technologiczne) na wskutek niewystarczającego zabezpieczenia się przed tym procederem przez stronę polską. Tak, z tego co się orientuję może się tak zdarzyć a technologie zastosowane w Piorunie to absolutny top światowy w klasie MANPADS i łakomy kąsek dla niejednego kraju. Idąc dalej warto się zastanowić, czy ewentualna licencja na seryjną produkcję Pioruna w USA będzie zastrzegała tylko dla Polski prawa do najbardziej wrażliwych komponentów np. oprogramowania, czy podzespołów głowicy śledzącej czy też będzie nieograniczona i kompleksową oraz co w tym względzie z ochroną informacji niejawnych przez kontrwywiad.

  3. AmxPL sprawa jest dość jasna 8000 rakiet, a to tylko początek, nasz wieloletni kontrakt to jak pamiętam było 720 rakiet, dla nasz to ogromna ilość, produkcja na terenie USA na licencji to nie podlega dyskusji, chcesz utrzymać kluczowe elementy w naszych rękach jest tylko jeden sposób, produkcja tych elementów na terenie USA, ale w naszej fabryce.
    Dwa duże kontrakty z US Army firmy córki PGZ-America i będzie zarabiać więcej niż centrala w Polsce.

  4. Ślązak, polska fabryka Pioruna jako filia Mesko, PGZ America to jest super sprawa i rzeczywiście optymalne rozwiązanie, lepsze niż to co miałem na myśli czyli ewentualne zlecenie produkcyjne tamtejszejsym firmom trzecim na podstawie dokumentacji i know-how. Tutaj muszę przyznać rację że skala tej produkcji może być rzeczywiście imponująca a zapotrzebowanie naprawdę duże. Oby negocjacje obu stron w tej kwestii zostały sprawnie i owocnie sfinalizowane czego oczywiście naszej zbrojeniówce życzę.

  5. AmxPL już nie chce fabryki która w Ameryce całego Pioruna wyprodukuje, ale te kluczowe elementy muszą być wyprodukowane w USA najlepiej pod naszą kontrolą.
    Cała produkcja to bardziej ambitny pomysł, stopniowo do zrobienia.

  6. A może zbudowaliśmy trochę szybkich kutrów ochrony wybrzeża wyposażonych w 2 WKM-y i poczwórne wyrzutnie rakiet Grom

  7. Nie wiem jak wyrobią się z dostawami gdziekolwiek, bo Polska potrzebuje już na wczoraj jakieś 10000 zestawów. W każdej wsi musi być po kilkanaście conajmniej. Nie można pozwolić, żeby rosyjskie samoloty i śmigłowce latały sobie tak swobodnie nad Polską jak nad Ukrainą.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc