Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa samolotu E-2D Hawkeye

Amerykanie stracili pierwszy egzemplarz samolotu E-2D Hawkeye. Fot. US Navy

30 marca, w godzinach wieczornych, w pobliżu Wyspy Wallops w Stanach Zjednoczonych doszło do katastrofy pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Hawkeye należącego do lotnictwa morskiego tego kraju.


Zgodnie z oficjalnym komunikatem US Navy, na pokładzie maszyny znajdowała się trzyosobowa załoga. Dwie osoby zostały uratowane przez personel Policji Stanowej Maryland i przetransportowane do lokalnego szpitala w celu przeprowadzenia badań. Ciało trzeciego członka załogi zostało odnalezione we wraku samolotu, który wpadł do wody. Samolot uczestniczył w ćwiczeniach – najprawdopodobniej dotyczyły podejścia do lądowania na terenie centrum lotniczo-kosmicznego Wallops. Szczegóły zostaną ustalone w czasie rozpoczętego śledztwa.

Marcowa katastrofa jest pierwszą w historii programu E-2D Hawkeye, który z kolei stanowi nową generację pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia produkowanych przez korporację Northrop Grumman. Dotychczas producent dostarczył amerykańskiemu lotnictwu morskiemu 51 (spośród 75) zamówionych egzemplarzy. Dodatkowo uruchomiona została produkcja i dostawy eksportowe – pierwszym klientem został Japonia (łącznie trzynaście sztuk), a później także Francja (trzy). Konstrukcja jest promowana w wybranych państwach świata, spośród których można wymienić Indie oraz Egipt.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc