Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

K9 Thunder sprawdzony w boju? Według MON to informacja niejawna

Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

14 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą armatohaubic K9 Thunder, które zostały zamówione przez MON w Republice Korei.

Interpelacja została skierowana do resortu obrony przez grupę posłów (Paweł Poncyljusz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Siemoniak, Cezary Grabarczyk, Bartłomiej Sienkiewicz) należących do Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. Czytamy w niej, w dniu 24 kwietnia br. podczas konferencji organizowanej przez MON w Akademii Sztuki Wojennej stwierdził Pan, że polska armia otrzymuje sprzęt, który sprawdził się na wojnie, i podał Pan przykład m.in. armatohaubicy K9.

W związku z tym chciałem zapytać:

Ile strzałów w trakcie bezpośrednich walk oddały wojska koreańskie z armatohaubicy K9? Nie interesują mnie strzały oddane w warunkach poligonowych, a jedynie te, które zostały skierowane do przeciwnika, z którym Korea Płd. jest w konflikcie, jak Pan to określił, od lat 50.

Odpowiedzi na powyższą interpelację udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej - Kwestie poruszone w interpelacji – z uwagi na ich znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - stanowią informacje niejawne i wobec tego nie mogą być upublicznione.

Jak wskazuje, szybkie, wykorzystanie źródeł internetowych wiadomo, że formalnym debiutem bojowym armatohaubic K9 Thunder był 23 listopada 2010 roku, kiedy siły zbrojne Republiki Korei odpowiedziały na ostrzał wyspy Yeonpyeong prowadzony przez artylerię wojsk armii Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. W ciągu około godziny, K9 wystrzeliły około 80 nabojów – trzy spośród sześciu armatohaubic odniosło uszkodzenia od odłamków.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc