Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jak działa spawanie laserowe w kosmosie?

Technologia łączenia materiałów w kosmosie ma wyjątkowe wymagania co do zastosowanych metod i urządzeń. Jedną z nich jest wykorzystanie spawania laserowego dla precyzyjnego i trwałego spoinowania elementów. Przestrzeń kosmiczna wymaga najwyższej precyzji spawania, łatwości wykorzystania technologii oraz krótkiego czasu prowadzenia procesu. Poznaj, jak w tak ekstremalnych warunkach sprawdza się spawanie laserowe.

1. Powtarzalność i najwyższa jakość spawania laserowego

W kosmosie wszystko jest inne niż na Ziemi, rozpoczynając od temperatury, przez brak przyciągania grawitacyjnego, po niebezpieczeństwa w postaci krążących „śmieci” kosmicznych. Uszkodzenia muszą być naprawiane szybko, powtarzalnie i z najwyższą trwałością. Spawanie laserowe dzięki wykorzystaniu ogromnej energii skupionej na wąskim obszarze sprzyja natychmiastowemu powstawaniu spoiny o wysokiej wytrzymałości. W procesie ręcznego spawania możliwe jest uzyskanie prędkości do 130mm/s.

Zapoznaj się z ofertą spawarek laserowych na stronie: https://jm-tronik.eu/pl/maszyny/laserweld-spawarka-laserowa/

2. Prostota procesu spawania laserowego

Łączenie metali, tworzyw sztucznych czy ceramiki jest uproszczone ze względu na kilka czynników. Po pierwsze brak atmosfery eliminuje konieczność podawania gazu osłonowego, który wpływałby na powstrzymywanie utleniania się materiału poddawanego obróbce. Oznacza to uproszczenie konstrukcyjne spawarki laserowej stosowanej w kosmosie. Po drugie spoina powstała na skutek spawania laserowego nie musi podlegać dalszej obróbce. To również ogranicza konieczność posiadania dodatkowych urządzeń i akcesoriów, zwłaszcza w sytuacjach, gdy liczy się każdy dodatkowy kilogram osobistego wyposażenia.

3. Brak grawitacji i zmniejszenie wpływu odkształcenia materiałowego

Wykonywanie jakichkolwiek prac w przestrzeni kosmicznej jest utrudnione również ze względu na brak grawitacji. Dla procesu spawania laserowego ma to o tyle spore znaczenie, że nie wpływa na odkształcenia materiałów pod wpływem ciężaru własnego. Spawanie zawsze zmienia temperaturę materiału, a dodatkowe obciążenie może powodować odkształcenia trwałe. Jednak wykorzystanie metody laserowej powoduje, że materiał jest nagrzewany w bardzo wąskim obszarze. Unika się w ten sposób drastycznych zmian cieplnych dla łączonych elementów. Ma to znaczenie zwłaszcza w obszarach zacienionych, gdzie temperatura może zbliżać się do zera absolutnego (-273,15°C).

4. Wszechstronność spawanych materiałów metodą laserową

Do konstruowania maszyn, statków i urządzeń kosmicznych wykorzystuje się materiały lekkie, wytrzymałe i odporne na skrajne warunki. Zaliczają się do nich: tytan, aluminium, kompozyty ceramiczne czy laminaty polimerowe. Wiele z nich może być spawane przy pomocy wiązki laserowej, co dodatkowo wpływa na wykorzystanie spawarek wykorzystujących wiązkę laserową w przestrzeni kosmicznej.

Najwyższa jakość tylko od sprawdzonego producenta

Niezawodność i precyzja nie są dziełem przypadku. Dlatego dla specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych i lotnictwa zaleca się korzystanie z najnowocześniejszych urządzeń spawalniczych wykorzystujących laser. Przegląd rynku daje odpowiedź, jaki producent zapewnia dostęp do urządzeń najwyższej jakości.

Artykuł sponsorowany

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc