Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Interwencyjny zakup granatników K4

Granatniki automatyczne K4 trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego. Fot. Korpus Piechoty Morskiej Republiki Korei

26 września rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o kolejnej umowie z przemysłem Republiki Korei. Mowa o partii granatników automatycznych K4 kalibru 40 mm.


Zgodnie z upublicznioną informacją mowa o zakupie interwencyjnym „kilkuset” granatników automatycznych K4 wraz z 500 tys. sztuk amunicji. Powyższa transakcja jest tłumaczona jako zakup interwencyjny z terminem realizacji w ciągu kilku miesięcy o wartości kilkunastu milionów USD. Informacje dotyczące zainteresowania Ministerstwa Obrony Narodowej granatnikami automatycznymi K4 zostały upublicznione przez władze Republiki Korei 22 września, kiedy upubliczniono informację o wniosku dotyczącego wydania zgody na transfer technologii produkcji licencyjnej granatników powyższego typu do Polski - informacja rzecznika Agencji Uzbrojenia dementuje zainteresowanie licencją. Jak wskazują media południowokoreańskie, granatniki K4 to pierwszy typ broni produkowanej przez lokalny przemysł, który trafił na polską listę interwencyjnych zamówień w tym kraju. W komunikacje rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia, brak informacji o dacie zawarcia umowy.

Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej publikowało informacje dotyczące dużych zamówień sprzętu wojskowego w Republice Korei. Przypomnijmy, 26 sierpnia w Morągu doszło do zatwierdzenia umów na dostawy 180 czołgów K2 Black Panther wraz z 212 armatohaubicami K9. 16 września w Mińsku Mazowieckim podpisano umowy na zakup 48 odrzutowych samolotów bojowych FA-50 Golden Eagle. W wypowiedziach przedstawicieli resortu obrony, nie pojawiały się dotychczas informacje o zakupach granatników automatycznych.

Obecnie w Wojsku Polskim eksploatowane są granatniki automatyczne Mk 19, które zamówiono m.in. na potrzeby misji w Iraku i w Afganistanie (około 200 sztuk), a także HK GMG, które trafiły do jednostek specjalnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Interwencyjny zakup granatników K4”

  1. Niech H&K tym samym Niemcy patrzą jak im forsa koło nosa ucieka. Z drugiej strony szkoda, że przez 30 lat Tarnów nie poradził sobie z podobną konstrukcją.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc