Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Innowacyjna sieć łączności 4G/5G dla służb i wojska

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, spółka MindMade (wchodząca w skład GRUPY WB), we współpracy z przedsiębiorstwem IS-Wireless zaprezentuje Mission Critical Network in the Box (MC-NIB). To system łączności krytycznej oparty na przenośnej sieci 4G/5G.

Prezentowane rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. Opracowana przez polskich inżynierów prywatna sieć łączności MC-NIB może być wykorzystana do zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK). Zapewnia interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz PIK nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych i w zastosowaniach wojskowych – oświadczył Jan Jakub Szczyrek, prezes spółki MindMade.

Innowacyjny system jest wspólnym dziełem spółki MindMade (specjalizującej się w ramach GRUPY WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego) oraz IS-Wireless (polskiego dostawcy technologii sieciowych).

– To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, jak straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, w tym sieci łączności dla energetyki – informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk.

– Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych. Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku – dodaje Sławomir Pietrzyk.

Mission Critical Network in the Box opracowano w celu przywrócenia publicznej łączności w sytuacjach, kiedy stałaby się niedostępna, na przykład w wyniku katastrofy. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla sił zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej

– Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna – dodaje Dariusz Palczewski członek zarządu spółki MindMade.

Premiera Mission Critical Network in the Box – przenośnej sieci 4G/5G, odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który rozpoczyna się 7 września. System MC-NIB zostanie zaprezentowany na stoisku GRUPY WB (F-2 w hali F w sekcji poświęconej systemom bezpieczeństwa publicznego).

MindMade jest liderem w dziedzinie projektowania i wytwarzania mobilnych systemów bezprzewodowych do komunikacji specjalnej. Rozwiązania warszawskiej spółki przeznaczone są na rynek instytucjonalny do  administracji publicznej, służb mundurowych i przemysłu.

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

IS-Wireless jest dostawcą mobilnych sieci 4G i 5G. Obejmuje to zgodne ze standardami oprogramowanie oraz sprzęt niezbędny do budowy sieci RAN jak i Core. IS-Wireless propaguje budowę sieci w modelu otwartym (Open RAN). Współpracuje z wieloma czołowymi krajowymi i zagranicznymi placówkami badawczymi. IS-Wireless to zespół ponad 50 wysokiej klasy specjalistów. W skład zespołu wchodzą weterani budowy sieci mobilnych w Polsce oraz twórcy pionierskich prac badawczych w zakresie systemów radiowych. Jest też członkiem międzynarodowych grup pracujących nad standaryzacją sieci w modelu otwartym: ORAN Alliance oraz TIP (Telecom Infra Project).

Źródło: Grupa WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Innowacyjna sieć łączności 4G/5G dla służb i wojska”

  1. Witam, Gratuluje, bardzo interesujace rozwiazanie, moze warto by je bylo uzupelnic o opcje satelitarna?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc