Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Holendrzy zmodernizują patrolowce typu Holland

Rząd Holandii ogłosił uruchomienie programu modernizacji patrolowców typu Holland, która ma pozwolić na ich dalszą eksploatację. Fot. Łukasz Pacholski

18 grudnia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało o uruchomieniu programu modernizacji w połowie okresu eksploatacji Midlife Update (MLU) czterech morskich okrętów patrolowych typu Holland. Dzięki temu zabiegowi będą mogły pełnić swoje zadania przez kolejnych 15-20 lat, kiedy to planowane jest ich wycofanie z kampanii.


Według informacji, które zostały przekazane parlamentowi w Hadze projekt ma kosztować budżet od 100 do 250 mln EUR i być realizowany przez dziesięć lat - od 2024 do 2034 r. Dzięki temu co najmniej jeden okręt będzie stale dostępny i program MLU nie wpłynie negatywnie na możliwość wykonywania zadań przez Koninklijke Marine. Planowane prace mają związek z faktem, że pomimo młodego wieku Hollandów (w służbie lat 2012-2013) są one intensywnie eksploatowane na wodach europejskich, a także w rejonie Antyli Holenderskich na Karaibach, gdzie chronią interesy w tamtejszych gminach zamorskich. Zdaniem niderlandzkiego resortu obrony remont połączony z modernizacją jest także konieczny ze względu na wymogi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), bez certyfikatu której okręty mogą zostać zatrzymane w portach (mowa m.in. o nowych standardach ekologicznych).

Główne zmiany mają objąć unowocześnienie systemu informatycznego IT zainstalowanego na okrętach. Między innymi wymieniony zostanie sprzęt (serwery, stacje robocze), jak i jego oprogramowanie. Ponadto jednostki „zaliczą” typowy remont, obejmujący m.in.: odnowę pokryć malarskich na pokładach, kadłubie i w zbiornikach, wymieniony zostanie również system wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, pompy i zawory, jak również część wyposażenia radiolokacyjnego oraz sprzętu łączności.


Patrolowce typu Holland były zbudowane przez grupę stoczniową Damen (platformy powstały w stoczni Damen Shipyards w rumuńskim Gołaczu, a wyposażano je w Damen Schelde Naval Shipbuilding w holenderskim Vlissingen). Głównym zadaniem są zadania patrolowe na wodach Morza Północnego i na Karaibach (każdy z okrętów realizuje dwuletnie tury) - w ich trakcie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach policyjnych (wsparcie służb zwalczających przemyt narkotyków), a także humanitarnych. Ponadto mogą być kierowane do innych misji, w tym antypirackich.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc