Zaloguj

Udana próba pocisku Standard SM-2 Block IIIB

26 lutego koncern Raytheon poinformował o przeprowadzeniu udanej próby kierowanego pocisku Standard SM-2 Block IIIB – był to pierwszy sprawdzian egzemplarza pochodzącego z partii produkcyjnej dostarczonej przez producenta po wznowieniu produkcji pocisków.

Decyzja o wznowieniu została ogłoszona w czerwcu 2017 roku. Powodem tego kroku było rosnące zapotrzebowanie globalne na pociski rodziny SM-2 – w bieżącym roku rozpoczął się cykl dostaw ponad 280 sztuk w wersji Block IIIA oraz IIIB. Odbiorcami mają być Australia, Japonia, Holandia, Republika Korei oraz US Navy. Pociski służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jednostek pływających i innych obiektów znajdujących się w rejonie działania nosicieli – obecnie są to okręty wyposażone w pionowe wyrzutnie Mk.41.

Dotychczas z pokładów różnorodnych okrętów odpalono ponad 2700 pocisków powyższej rodziny, spośród ponad 11000 sztuk dostarczonych na przestrzeni lat. Lutowa próba, będąca pierwszym sprawdzianem fabrycznie nowych SM-2 została przeprowadzona przez US Navy na terenie poligonu White Sands w stanie Nowy Meksyk – według komunikatu zakończyła się całkowitym sukcesem.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc