Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpański okręt podwodny Isaac Peral zaliczył kolejny kamień milowy [WIDEO]

W styczniu po raz pierwszy ożyła śruba napędowa Isaaca Perala. Fot. Navantia

Budowany przez hiszpańską państwową grupę stoczniową Navantia okręt podwodny Isaac Peral, prototyp serii S-80, przeprowadził kolejne próby zakładowe na uwięzi. Tym razem, po raz pierwszy, ożyła śruba napędowa jednostki.

Test przeprowadzono w stoczni Navantii w Kartagenie, gdzie zbudowano Isaaca Perala (S-81). W tym celu okręt został przeholowany z basenu arsenału do niecki podnośnika syncrolift. Test na uwięzi pozwolił zweryfikować pracę napędu i jego osiowość oraz, również po raz pierwszy, autonomiczne zasilanie z baterii akumulatorów.

W tym celu przeprowadzane są kontrole zarówno lokalnie, jak i zdalnie, z Zintegrowanego Systemu Sterowania Platformą (SICP - Sistema Integrado de Control de Plataforma), a także w normalnym trybie pracy oraz w reżimie awaryjnym, weryfikując, czy zespół napędowy reaguje prawidłowo na wszystkie wysłane komendy sterujące. Proces odbywał się w obecności inspektorów z Wydziału Projektowania i Budownictwa Marynarki Wojennej oraz przy udziale załogi okrętu.

Dzięki temu testowi Isaac Peral przeszedł szósty kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa, po: załadowaniu akumulatorów do ich jam, włączeniu zasilania elektrycznego, wodowaniu, pierwszym uruchomieniu generatorów spalinowo-elektrycznych i pierwszym naładowaniu akumulatorów.

Isaac Peral to prototyp serii okrętów podwodnych typu S-80 hiszpańskiego projektu i konstrukcji. Dostawa do Armada Española planowana jest w lutym 2023 roku. Po nim hiszpańska flota otrzyma kolejne jednostki z nazwiskami innych pionierów żeglugi podwodnej: S-82 Narciso Monturiol, z dostawą zaplanowaną w grudniu 2024 roku, S-83 Cosme García w październiku 2026 roku i S-84 Mateo García de los Reyes w lutym 2028 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc