Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpanie wycofali z eksploatacji śmigłowce CH-47D Chinook

Fot. NATO

1 kwietnia wojska lądowe Hiszpanii pożegnały ostatnie ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47D Chinook, które przez 33 lata były eksploatowane w strukturach sił zbrojnych tego europejskiego państwa.

Jak podaje oficjalna statystyka, cała flota (licząca siedemnaście egzemplarzy) wylatała w tym czasie ponad 70 tys. godzin. Wiele z nich w czasie operacji ekspedycyjnych m.in. w Afganistanie oraz Iraku. Należy przy tym pamiętać, że hiszpańskie CH-47D powstały poprzez gruntowną przebudowę CH-47C Chinook, które były dostarczane do Hiszpanii od stycznia 1973 roku. Pierwszy z nich trafił ponownie do Filadelfii w 1990 roku.

Wdrożenie do produkcji wersji CH-47F Chinook oraz spodziewane zakończenie federalnego programu wsparcia eksploatacji dla CH-47D spowodowało, że władze hiszpańskie podjęły decyzję o ich zastąpieniu. W kwietniu 2018 roku amerykański Departament Stanu zatwierdził hiszpańskie zapytanie ofertowe w sprawie zakupu siedemnastu CH-47F Chinook. Międzyrządowa umowa LOA została podpisana pod koniec 2018 roku – ich dostawy rozpoczęły się na początku 2022 roku. W 2023 roku rząd w Madrycie podjął decyzję o zamówieniu dodatkowego egzemplarza, co zwiększy liczbę CH-47F Chinook do osiemnastu sztuk. Kontrakt produkcyjny na ten śmigłowiec został zawarty w lipcu 2023 roku. Będzie to jeden z ostatnich przedstawicieli odmiany CH-47F Block I.

W strukturach lotnictwa wojsk lądowych CH-47 Chinook stanowią jeden z kluczowych typów śmigłowców transportowych. Uzupełniają potencjał lżejszych NHIndustries NH90TTH oraz Airbus AS532 Cougar.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc