Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing rozpoczyna dostawy śmigłowców CH-47F Chinook do Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska odebrała pierwsze cztery ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook. Fot. US Army

24 stycznia koncern Boeing poinformował o rozpoczęciu procesu dostaw do Arabii Saudyjskiej ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F Chinook. Ze względu na zastosowanie procedury FMS, pośredniczącym w programie jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z komunikatem producenta, obecnie realizuje on kontrakt na produkcję i dostawę ośmiu wiropłatów tego typu. Przynajmniej cztery trafiły na początku bieżącego roku do Arabii Saudyjskiej drogą morską – umowa, podpisana w maju 2018 roku, zakładała realizację umowy do końca 2021 roku. Nie można wykluczyć, że ewentualne opóźnienie jest wynikiem pandemii COVID-19. Zgodnie z deklaracjami, po zakupie ośmiu sztuk można spodziewać się kontynuacji sprzedaży – w 2016 roku Departament Stanu autoryzował 48 sztuk CH-47F Chinook. Dostarczane śmigłowce są skonfigurowane do standardowych zadań transportowych, ich wyposażenie obejmuje możliwość instalacji uzbrojenia strzeleckiego, dysponują mocowaniem do desantowania tzw. szybką liną, mają także zbiorniki paliwa o zwiększonej pojemności. Biorąc pod uwagę fakt wygaszania produkcji wersji Block I na rzecz Block II, można założyć, że ewentualne kolejne umowy będą dotyczyć właśnie śmigłowców w nowej konfiguracji.

Zamówione CH-47F Chinook trafiły do lotnictwa Wojsk Lądowych Arabii Saudyjskiej. Podobnie jak w przypadku armii Stanów Zjednoczonych, a także innych użytkowników, CH-47 będą stanowić uzupełnienie wielozadaniowych śmigłowców kategorii średniej (w tym konkretnym przypadku UH-60L/M Black Hawk).

Obecnie linia montażowa śmigłowców CH-47 Chinook mieszcząca się w Filadelfii nie pracuje na wysokich obrotach. Ma to związek z brakiem decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie seryjnej modernizacji CH-47F Chinook Block I do standardu Block II. Dotychczas Boeing uzyskał zamówienia na dostawy niewielkich partii MH-47G Chinook Block II dla amerykańskich sił specjalnych, a także partię CH-47F Block II dla Wielkiej Brytanii oraz przebudowy sześciu Block I do nowej konfiguracji dla US Army.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc