Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia zwiększa liczbę śmigłowców CH-47F Chinook

Do Australii dotarły dwa kolejne śmigłowce Boeing CH-47F Chinook. Fot. Departament Obrony Australili

8 lipca Departament Obrony Australii poinformował, że w bazie lotniczej Townsville w północno-wschodniej części kraju wylądował ciężki samolot transportowy Lockheed Martin C-5 Galaxy należący do US Air Force. Na jego pokładzie dostarczono dwa ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook.

Dostawa nowych wiropłatów to element programu rozbudowy floty maszyn tego typu. Dotychczas Australijczycy eksploatowali dziesięć egzemplarzy, jednak w kwietniu bieżącego roku Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż czterech kolejnych – co ciekawe, zgodnie z wnioskiem eksportowym, mają pochodzić z zasobów US Army. To z kolei tłumaczy ekspresową dostawę pierwszej pary. Druga ma trafić do Australii w połowie przyszłego roku. Łącznie ich zakup został wyceniony na maksymalną kwotę 295 mln USD.

Nowe Chinooki trafią do 5. Pułku Lotniczego armii australijskiej. Pozwolą na zwiększenie możliwości operacyjnych w działaniach ekspedycyjnych oraz na terenie Australii – w tym drugim przypadku wojskowe śmigłowce wspierają działania różnego typu (w tym wsparcia służb porządku publicznego i ratowniczych). Nie jest wykluczone, że przyspieszenie dostaw ma związek z uziemieniem floty NHIndustries MHR-90 Taipan.

Obecnie rząd australijski prowadzi analizy związane z zakupem kolejnych śmigłowców. Ze względu na potrzeby sił specjalnych rozważane jest zamówienie, poprzez procedurę FMS, m.in. niewielką liczbę HH-60W Jolly Green II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc