Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy CH-47F Chinook dla Singapuru

24 lipca miłośnicy lotnictwa w Stanach Zjednoczonych upublicznili zdjęcia pierwszego ciężkiego śmigłowca transportowego Boeing CH-47F Chinook w barwach sił zbrojnych Republiki Singapuru. 

W przypadku tego współczesnego polis wiele transakcji zbrojeniowych prowadzona jest w tajemnicy, także w przypadku sprzętu wojskowego produkowanego w Stanach Zjednoczonych. Informacja o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing (poprzez komercyjną procedurę DCS) została upubliczniona przez rząd Singapuru w listopadzie 2016 roku. Wówczas władze nie informowały o szczegółach. Ukończenie pierwszego egzemplarza, jego oblot oraz upublicznione informacje mogą wskazywać na rozwiązanie części zagadek. 

Jak widać, maszyna nosi obecnie cywilną rejestrację N271GG – rejestr statków powietrznych amerykańskiej agencji FAA wskazuje, że Boeing zarezerwował szesnaście miejsc w rejestrze FAA (od N271GG do N286GG) co może wskazywać, że Singapur zamówił taką liczbę wiropłatów. Cywilne rejestracje nadawane są tylko w momencie realizacji zamówienia poprzez procedurę DCS. Dodatkowo taka liczba wskazuje na wymianę całej obecnie eksploatowanej floty CH-47D/SD (dziesięć stacjonuje na terytorium tego współczesnego polis, a pięć innych w Australii). 

Wstępna analiza zdjęć wskazuje, że Singapur zamówił odmianę niestandardową - powiększone sponsony wskazują na zwiększenie pojemności zbiorników paliwa, a nosowa część kadłuba może sugerować montaż dodatkowego wyposażenia elektronicznego (a dodatkowo widać optoelektroniczną głowicę obserwacyjną).  

(Łukasz Pacholski) Foto: Vincent Games
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc