Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi zamawiają nowe Rafale

Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej, zgodnie z planami, podpisało kontrakt na 12 nowych samolotów bojowych Dassault Rafale, które zastąpią partię sprzedaną Grecji. Fot. Dassault Aviation

29 stycznia w zakładach firmy Dassault Aviation w Haute-Savoie odbyła się uroczystość podpisania kontraktu pomiędzy producentem oraz Ministerstwem Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej w sprawie zakupu kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale.Styczniowa partia opiewa na 12 egzemplarzy, które mają zostać dostarczone w latach 2027-2030. Maszyny zastąpią taką samą liczbę Rafale, które na mocy międzyrządowej umowy pomiędzy Francją i Grecją zostały sprzedane Atenom – ich dostawa ma rozpocząć się w lecie tego roku. Jednocześnie umożliwi utrzymanie linii montażowej w ruchu do czasu podpisania wieloletniej umowy na produkcję 5. serii produkcyjnej Rafale dla francuskich sił zbrojnych (ma ona objąć 40 ostatnich egzemplarzy dla Francji). Cały czas konstrukcja jest oferowana na rynkach światowych, w tym roku może dojść do rozstrzygnięcia postępowań przetargowych w Chorwacji (używane Rafale konkurują m.in. z Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon), Finlandii czy Szwajcarii.

Pierwsze Rafale Dassault Aviation dostarczył w 2004 r. (lotnictwo morskie). W przypadku francuskich sił zbrojnych zastępują siedem typów dotychczas eksploatowanych samolotów. W ciągu lat brały udział w licznych misjach bojowych nad Afganistanem, Libią, Mali, Irakiem i Syrią.Dotychczas producent może pochwalić się sprzedażą 306 egzemplarzy, w tym 114 dla użytkowników eksportowych (Egiptu, Kataru, Indii i Grecji). Spośród nich na początku roku w eksploatacji znajdowało się 197 sztuk (sześć uległo rozbiciu, w tym jeden należący do Egiptu). Obecnie producent dysponuje kontraktami na produkcję około 103 egzemplarzy – systematycznie realizuje dostawy do użytkowników (m.in. w styczniu do Indii trafiły trzy kolejne, w dostawie których wykorzystano potencjał samolotu tankowania powietrznego A330MRTT, który umożliwił bezpośredni przelot z Francji).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Francuzi zamawiają nowe Rafale”

  1. Francuzi systematycznie dbają o swój przemysł ich wytrwałość procentuje, doskonalą Rafale i nie płaczą że nie jest dobry jak najnowsze konstrukcje z USA,ChRL,FR, zbudują z Niemcami za jakiś czas nowy myśliwiec.

  2. Nie ma rozwiniętych potęg gospodarczych be rozwijania własnych produktów i technologii. Tak właśnie powinny myśleć władze Polski aby wreszcie zadbać o własny przemysł bo stąd m.in bierze się bogactwo danego kraju i specjaliści nie muszą emigrować za pracą.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc