Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fińsko-niemiecka współpraca w programie następcy transportera Fuchs

Porozumienie Patrii, FFG i DSL może przybliżyć perspektywę zakupu fińskiego transportera Patria 6×6 przez Bundeswehrę. Fot. Patria Oy

15 lutego fińska firma Patria Oy poinformowała o nawiązaniu współpracy z niemieckimi podmiotami przemysłowymi w ramach programu następcy kołowego transportera opancerzonego TPz 1 Fuchs.

Partnerami Patrii będą: DSL Defence Service Logistics (wchodzi w skład grupy KNDS) i FFG Flensburger Fahrzeugbau GmbH. Firmy wspólnie zamierzają zaoferować Bundeswehrze fiński kołowy transporter opancerzony Patria 6×6, jak również jego produkcję i obsługę techniczną w Niemczech. Co ważne, Patria Oy jest liderem w międzynarodowym programie Common Armoured Vehicles System (CAVS), do którego Republika Federalna Niemiec również dołączyła, choć formalnie transportera Patria 6×6 jeszcze nie wskazała jako następcą Fuchsa (kontrpropozycją jest Rheinmetall Fuchs 2). W razie wyboru oferty fińsko-niemieckiej, Patria Oy będzie głównym wykonawcą, kierującym projektowaniem i rozwojem systemu, zaś zakłady DSL we Freisen i FFG we Flensburgu oraz Kirchen (zakłady Jungenthal Wehrtechnik) zapewnią lokalne wsparcie inżynierskie, będą też odpowiadać za produkcję i zabezpieczenie eksploatacji w ciągu całego cyklu życia produktu. Bardzo prawdopodobne jest włączenie w łańcuch poddostawców innych niemieckich firm. Patria wraz z partnerami ma o co walczyć, bowiem niemieckie zapotrzebowanie szacowane jest na ok. 900 pojazdów. Pozostali uczestnicy programu CAVS, Finlandia, Łotwa i Szwecja, zamówiły lub zadeklarowały wolę zakupu 760 transporterów (z czego 400 chce nabyć Szwecja).

Hugo Vanbockryck, starszy wiceprezes ds. europejskiego obszaru rynkowego Patrii, powiedział, że firma ”Oferuje dostosowanie do potrzeb niemieckich dobrze zaprojektowanej, w pełni rozwiniętej, gotowej platformy ‒ Patria 6×6  ‒ która jest już w produkcji i w służbie w armiach państw NATO, a która będzie produkowana w Niemczech, aby spełnić wysokie wymagania Bundeswehry”. Z kolei Christoph Cords, dyrektor generalny DSL, stwierdził, że „Partnerstwo między Patrią, DSL i FFG łączy w sobie najlepsze niemieckie i fińskie doświadczenie w zakresie inżynierii oraz produkcji i może wykorzystać potencjał udanego europejskiego projektu CAVS oraz wznieść go na wyższy poziom”. Dodał, że wg niego międzynarodowa współpraca stanowi przyszłość branży zbrojeniowej. Jörg Kamper, dyrektor generalny Jungenthal Wehrtechnik i członek zarządu FFG Flensburger Fahrzeugbau GmbH z kolei przewiduje, że porozumienie to „Buduje potężny zespół zapewniający niezawodną produkcję Patrii 6×6 w Niemczech”. Ponadto stwierdził, że o ile sam projekt pochodzi z Finlandii, o tyle „lwia część produkcji będzie realizowana w Niemczech”, co dla firm niemieckich ma oznaczać, że „w Niemczech zostaną utworzone miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników, co pozwoli na wykorzystanie know-how, mocy produkcyjnych niemieckiego przemysłu oraz dalej rozwijać przemysł za sprawą tego programu”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc