Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finlandia zamówiła kolejne zestawy przeciwpancerne NLAW

Systemy NLAW, wykorzystywane m.in. przez siły zbrojne Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii, przeszły z powodzeniem bojowy sprawdzian m.in. na Ukrainie. Fot. Saab.

Dowództwo odpowiedzialne w Fińskich Siłach Obronnych za zakupy uzbrojenia - Puolustusvoimien logistiikkalaitos - złożyło w koncernie Saab zamówienie na dostawę kolejnych zestawów przeciwpancernych NLAW. Jak poinformował Saab w komunikacie prasowym 23 lutego, zamówienie ma wartość ok. 400 milionów SEK (ok. 38 milionów USD). Producent podaje, że zamówienie ma zostać zrealizowane w 2024 r. Nie poinformowano niestety o liczbie zamówionych zestawów.

To kolejne już zamówienie Fińskich Sił Obronnych na zestawy NLAW na mocy umowy ramowej zawartej pomiędzy Saabem a Administracją Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Försvarets materielverk, FMV), która od 18 maja 2022 roku umożliwia Finlandii pozyskiwanie od Saaba również granatników przeciwpancernych Carl Gustaf wraz z amunicją i granatników jednorazowych AT4.

– Bardzo doceniamy naszą długotrwałą i bliską współpracę z Fińskimi Siłami Obronnymi. Jestem dumny, że możemy przyczynić się do zwiększenia zdolności armii fińskiej do zwalczania celów pancernych dostarczając sprawdzony system NLAW, znany z zaufania, jakim obdarzają go żołnierze – powiedział Görgen Johansson szef działu biznesowego Saab Dynamics.

NLAW (Next-generation Light Anti-tank Weapon, znany także jako MBT LAW) jest pośrednim rozwiązaniem między przeciwpancernym pociskiem kierowanym a ciężkim granatnikiem przeciwpancernym. Wraz z pociskiem zestaw waży 12,5 kg. Maksymalny zasięg pocisku o średnicy głowicy 110 mm wynosi 800 m i jest osiągany w ok. 5 sekund. NLAW ma tryb umożliwiający atakowanie pojazdów pancernych od góry (top-attack). Systemy NLAW, oprócz Szwecji, Finlandii i Szwajcarii, mają w swoim uzbrojeniu również siły zbrojne m.in. Wielkiej Brytanii i Luksemburga, które przekazały część zakupionych zestawów na potrzeby Ukrainy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc