Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Eks-tureckie F-35 dla Grecji?

Lockheed Martin

27 października grecki portal greekcitytimes.com poinformował, że podczas niedawnej wizyty Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych w Grecji rozmawiano o możliwości zakupu przez ten kraj wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Elliniki Aeroporia są zainteresowane pozyskaniem 20 maszyn tego typu. W dyskusjach poruszono również możliwość przeniesienia bazy lotnictwa amerykańskiego z Incirlik w Turcji do bazy Souda na Krecie.

Ostatnie zamówienia na nowoczesne samoloty bojowe są odpowiedzią Grecji na agresywną politykę w regionie prowadzoną od kilku lat przez Turcję. Pozyskanie wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji może dać Atenom przewagę w zabezpieczeniu swoich interesów i stabilizacji bezpieczeństwa na Morzu Egejskim.

Wartość nowego greckiego kontraktu z Lockheed Martinem ma wynosić 3 miliardy dolarów. Jeżeli umowa zostanie zawarta, lotnictwo wojskowe Grecji otrzymałoby F-35A Lightning II niemal równocześnie z zakontraktowanymi niedawno we Francji wielozadaniowymi samolotami bojowymi 4+ generacji Dassault Aviation Rafale. Aby przyspieszyć dostawę, dwanaście z 18 zamówionych Rafale będzie używanych i ma pochodzić z zasobów francuskiego lotnictwa wojskowego (wcześniej była mowa o ośmiu samolotach używanych i 10 nowych, ale ostatecznie Grecji udało się wynegocjować korzystniejsze warunki kontraktu, czyli szybszą dostawę większej ilości używanych Rafale).

Podobnie ma być w przypadku samolotów F-35A – sześć z 20 egzemplarzy miałoby być dostarczonych już w 2022 roku i byłyby to przejęte przez US Air Force egzemplarze zbudowane na zamówienie Turcji. W czerwcu 2018 roku Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował ustawę blokującą przekazanie pierwszych egzemplarzy tureckich F-35A ze względu na zamiar zakupu przez ten kraj rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400 (ich dostawa dobiega końca, ostatnio wykonano z nich strzelania poligonowe, co jest ostatnim krokiem na drodze do osiągnięcia gotowości operacyjnej przez nowy sprzęt).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc