Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eks-tureckie F-35 dla Grecji?

Lockheed Martin

27 października grecki portal greekcitytimes.com poinformował, że podczas niedawnej wizyty Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych w Grecji rozmawiano o możliwości zakupu przez ten kraj wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Elliniki Aeroporia są zainteresowane pozyskaniem 20 maszyn tego typu. W dyskusjach poruszono również możliwość przeniesienia bazy lotnictwa amerykańskiego z Incirlik w Turcji do bazy Souda na Krecie.

Ostatnie zamówienia na nowoczesne samoloty bojowe są odpowiedzią Grecji na agresywną politykę w regionie prowadzoną od kilku lat przez Turcję. Pozyskanie wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji może dać Atenom przewagę w zabezpieczeniu swoich interesów i stabilizacji bezpieczeństwa na Morzu Egejskim.

Wartość nowego greckiego kontraktu z Lockheed Martinem ma wynosić 3 miliardy dolarów. Jeżeli umowa zostanie zawarta, lotnictwo wojskowe Grecji otrzymałoby F-35A Lightning II niemal równocześnie z zakontraktowanymi niedawno we Francji wielozadaniowymi samolotami bojowymi 4+ generacji Dassault Aviation Rafale. Aby przyspieszyć dostawę, dwanaście z 18 zamówionych Rafale będzie używanych i ma pochodzić z zasobów francuskiego lotnictwa wojskowego (wcześniej była mowa o ośmiu samolotach używanych i 10 nowych, ale ostatecznie Grecji udało się wynegocjować korzystniejsze warunki kontraktu, czyli szybszą dostawę większej ilości używanych Rafale).

Podobnie ma być w przypadku samolotów F-35A – sześć z 20 egzemplarzy miałoby być dostarczonych już w 2022 roku i byłyby to przejęte przez US Air Force egzemplarze zbudowane na zamówienie Turcji. W czerwcu 2018 roku Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował ustawę blokującą przekazanie pierwszych egzemplarzy tureckich F-35A ze względu na zamiar zakupu przez ten kraj rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400 (ich dostawa dobiega końca, ostatnio wykonano z nich strzelania poligonowe, co jest ostatnim krokiem na drodze do osiągnięcia gotowości operacyjnej przez nowy sprzęt).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc