Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecja zwiększy wydatki obronne?

31 sierpnia minister finansów Grecji Christos Staikouras w wywiadzie telewizyjnym zapowiedział, że Grecja jest gotowa wydać część środków ze swoich rezerw finansowych na wsparcie rozwoju i modernizacji sił zbrojnych.

Pierwsze dodatkowe fundusze miałyby być wyasygnowane jeszcze w tym roku. Ma to pozwolić na odbudowę zdolności bojowych wojska, którego tempo modernizacji znacznie wyhamowało z powodu kryzysu z końca ubiegłej dekady, podczas którego gospodarka Grecji najbardziej ucierpiała spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Kwot ani innych szczegółów Staikouras nie podał, poza tym, że dodatkowe finansowanie wojska będzie kontynuowane także po 2020 r.

Decyzja greckiego rządu ma z pewnością związek z trwającym obecnie kryzysem grecko-tureckim, trwającym de facto od marca bieżącego roku. Od czerwca sytuacja jest coraz bardziej napięta, a jednym z przejawów trudnej sytuacji między obydwoma członkami NATO było staranowanie tureckiej fregaty Kemalreis przez grecką fregatę Limnos (https://zbiam.pl/kolizja-fregat-na-morzu-srodziemnym/).

Dodatkowe środki z pewnością pomogą w modernizacji Sił Zbrojnych Republiki Greckiej. W kończącej się dekadzie grecki rząd rozpoczynał wielokrotnie rozmowy na temat zakupów nowej i używanej broni, ale z braku środków większość projektów kończyła się na dyskusjach. Flagowymi przykładami są próby zakupienia czołgów M1A1 Abrams (najpierw 400, potem już tylko 90) z nadwyżek US Army czy, również eks-amerykańskich, niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke (lub nawet krążownika typu Ticonderoga). Dodatkowe fundusze powinno pozwolić na odwrócenie niekorzystnego trendu i sfinansowanie zakupu np. śmigłowców pokładowych MH-60R (https://zbiam.pl/grecy-stawiaja-na-mh-60r-seahawk/), a być może także samolotów wielozadaniowych F-35A (https://zbiam.pl/tureckie-f-35a-lightning-ii-trafia-do-usaf/) czy francuskich Rafale. Modernizacji wymagają także wojska lądowe i marynarka wojenna, również zaniedbane w ostatnich latach. Lotnictwo mimo wszystko otrzymywały pewne środki na modernizację techniczną, czego przykładem jest modernizacja samolotów F-16C/D do standardu V (https://zbiam.pl/kontrakt-na-modernizacje-greckich-f-16/).

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Greckie Wojska Lądowe
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc