Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy stawiają na MH-60R Seahawk

8 czerwca rząd Grecji poinformował o zatwierdzeniu programu zakupu dla lotnictwa morskiego tego kraju partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk, które pozwolą na (częściową) modernizację parku sprzętowego.


Według upublicznionych danych, Grecy zamówią poprzez procedurę FMS cztery śmigłowce. Dodatkowo międzyrządowa umowa LOA ma obejmować opcję pozwalającą na rozszerzenie kontraktu o trzy kolejne wiropłaty. Dostawy czterech sztuk mają zostać zrealizowane w 2022 roku – nie można wykluczyć, że podobnie jak w przypadku Indii Amerykanie zdecydują się na oddanie zamówionych (i znajdujących się na etapie montażu) maszyn w zamian za zamówienie nowych dla US Navy.

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż siedmiu MH-60R Seahawk w lipcu 2019 roku - wówczas cały pakiet wyceniono na maksymalną kwotę 600 mln dolarów. Grecy potrzebują nowych śmigłowców pokładowych w celu zastąpienia starzejących się Agusta-Bell AB-212, a wybór amerykańskiej oferty motywowany jest częściowym ujednoliceniem floty, gdyż obecnie w linii znajduje się jedenaście S-70B Seahawk.

Wobec wyczerpania zapotrzebowania US Navy, kontynuacja życia linii montażu ostatecznego śmigłowców MH-60R Seahawk uzależniona jest od zamówień eksportowych. Dotychczas wiropłaty tego typu sprzedano do Australii, Arabii Saudyjskiej oraz Danii. W bieżącym roku doszło do podpisania kontraktu na sprzedaż 24 egzemplarzy do Indii. Poza Grecją zainteresowanie powyższą konstrukcją wyrażają także inne państwa - Meksyk, Wietnam, Tajwan. Dodatkowo należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu zgłosiły swój udział do dialogu technicznego dotyczącego programu Kondor – jego celem jest zakup na potrzeby Brygady Lotnictwa MW do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych nowego pokolenia.

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc