Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt zamówił nowe CH-47F Chinook

Fot. Boeing

3 stycznia koncern Boeing poinformował o podpisaniu kontraktu z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie produkcji i dostawy partii fabrycznie nowych ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F Chinook do Egiptu.

Powyższy kontrakt ma wartość 426 mln USD i będzie realizowany poprzez procedurę FMS. Nie można wykluczyć, że większość funduszy będzie pochodzić z budżetu Stanów Zjednoczonych – od lat Egipt należy do jednego z największych odbiorców amerykańskich funduszy pomocy wojskowej i poprzez procedurę FMF dokonuje systematycznych zakupów uzbrojenia w tym kraju. Nowe CH-47F Chinook mają pozwolić na zapoczątkowanie procesu wymiany sprzętowej – obecnie egipskie lotnictwo eksploatuje około 19 śmigłowców CH-47D Chinook, które są wykorzystywane do zadań transportowych oraz ratownictwa bojowego CSAR. Większość z nich ma ciekawą historię – zostały zmontowane na licencji we Włoszech (w konfiguracji CH-47C) i miały zostać dostarczone do Iranu. Po upadku szacha w 1979 roku pozostały w rękach zakładów Elicopteri Meridionali – piętnaście z nich zostało odkupionych przez Egipt i dostarczone w I połowie lat 80. XX wieku. Na przełomie wieków dokupiono niewielką partię CH-47D w Stanach Zjednoczonych, a w 2003 roku rozpoczęto modernizację CH-47C do nowego standardu.

Amerykański Departament Stanu autoryzował sprzedaż 23 śmigłowców w maju 2022 roku. Wraz z pakietem dodatkowym miały kosztować do 2,6 mld USD. Nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych lat Egipcjanie będą zamawiać kolejne maszyny tej rodziny.

Komunikat Boeinga zbiega się w czasie z informacjami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, który ogłosił zawarcie umowy na dostawę nieokreśloną liczbę CH-47F Chinook 23 grudnia 2022 roku. Powyższa, ramowa, umowa miała maksymalną wartość 497,1 mln USD i ma obowiązywać do końca 2025 roku. Co ważne, w grudniu nie uruchomiono finansowania – być może stosowny komunikat Departamentu Obrony zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc