Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie firmy w walce o program Ważka

Dwa podmioty zgłosiły się do postępowania przetargowego dotyczącego programu Ważka. W przypadku WZL Nr 2 S.A., być może, oferta obejmuje rozwiązania zastosowane w amunicji krążącej DragonFly. Fot. Łukasz Pacholski

17 lutego rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że do programu Ważka zgłosiło się dwóch wykonawców: należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 Sp. z o.o. i należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.

Zgodnie z komunikatem, obecnie przed komisją przetargową okres oceny wniosków oferentów. Przedmiotem zamówienia jest dostawa dziesięciu zestawów, które mają pozwalać na prowadzenie obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym i leśnym. Platforma ma być wyposażona w napęd elektryczny, a pułap operowania nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m. Zestaw ma umożliwiać wykonywanie lotów bez korzystania z dodatkowej infrastruktury terenowej. Powyższe postępowanie uruchomiono 29 grudnia 2021 roku i jest jednym z kilku, które mają zwiększyć liczbę bezzałogowych platform latających Wojska Polskiego. Co ważne, w przypadku programu Ważka zamawiający zastrzega sobie prawo sprawdzenia weryfikacyjnego sprzętu przed zawarciem umowy.

Obecnie brak informacji, jakie konstrukcje zostały zaoferowane Agencji Uzbrojenia. Jak wskazuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się przyspieszenia zakupów platform bezzałogowych na potrzeby Wojska Polskiego. Planowane jest pozyskanie dużej liczby amunicji krążącej, ruszyła procedura zakupu uzbrojonych BSP, kryjących się pod kryptonimem Gryf. Dodatkowo ma rozpocząć się postępowanie dotyczące zakupu pierwszych BSP klasy MALE. Nie należy także zapominać o programie Albatros, który zakłada zakup dwóch zestawów pionowego startu i lądowania dla Marynarki Wojennej, a także planowanych na przyszły rok dostawach pierwszego zestawu BSP Bayraktar TB2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Dwie firmy w walce o program Ważka”

  1. W tej klasie bezzałogowców Polska jest całkowicie zdolna do produkcji seryjnej takich systemów, mamy odpowiednie kompetencje kadry i zaplecze aby produkować nawet duże ilości tego typu dronów. Ważne by wspierać polski przemysł zarówno państwowy jak i prywatny w tej dziedzinie a nie uzależniać się znów od obcych koncernów!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc