Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rusza program Ważka

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 zestawów BSP pionowego startu i lądowania klasy mini pk. Ważka. Fot. Łukasz Pacholski

29 grudnia Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do udziału w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu na potrzeby Wojska Polskiego bezzałogowego systemu powietrznego pionowego startu i lądowania klasy mini pod kryptonimem Ważka. Jest to kolejny projekt dotyczący zwiększenia liczby platform bezzałogowych w Wojsku Polskim.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa dziesięciu zestawów, które mają pozwalać na prowadzenie obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym oraz leśnym. Platforma ma być wyposażona w napęd elektryczny, a pułap operowania nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m. Zestaw ma umożliwiać wykonywanie lotów bez korzystania z dodatkowej infrastruktury terenowej. Podmioty zainteresowane udziałem w powyższym postępowaniu mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 15 lutego 2022 roku. Co ważne, zamawiający zastrzega sobie prawo sprawdzenia weryfikacyjnego sprzętu przed zawarciem umowy.

Jak wskazuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się przyspieszenia zakupów platform bezzałogowych na potrzeby Wojska Polskiego. Planowany jest zakup dużej liczby amunicji krążącej, ruszyła procedura zakupu uzbrojonych BSP, kryjących się pod kryptonimem Gryf. Dodatkowo w przyszłym roku ma ruszyć postępowanie dotyczące zakupu pierwszych BSP klasy MALE. Nie należy także zapominać o programie Albatros, który zakłada zakup dwóch zestawów pionowego startu i lądowania dla Marynarki Wojennej, a także planowanych na przyszły rok dostawach pierwszego zestawu BSP Bayraktar TB2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc