Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Duże zamówienie na amunicję czołgową dla Bundeswehry

Rheinmetall dostarczy niemieckiemu resortowi obrony amunicję czołgową 120 mm za 4 mld EUR ‒ część z niej trafi na Ukrainę. Na zdjęciu naboje DM11 zamówione w ramach umowy wykonawczej o wartości ponad 300 mln EUR. Fot. Rheinmetall

13 lipca Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec zawarło z grupą przemysłową Rheinmetall AG umowę na dostawę 120 mm amunicji czołgowej.

Przedmiotem umowy nie jest zupełnie nowe zamówienie, ale rozszerzenie umowy ramowej z 2020 r. wartej ponad 500 mln EUR do aż 4 mld EUR. Przy okazji zawarto kontrakt wykonawczy o wartości 309 mln EUR brutto. Kontrakt ten umożliwia dostarczenie „wielu setek tysięcy” nabojów 120×570 mm do armat czołgowych wywodzących się z armaty Rheinmetall 120 L44. Najnowsza umowa wykonawcza obejmuje dostawę amunicji odłamkowo-burzącej z zapalnikiem programowalnym DM11 i ćwiczebnej różnych typów. Dostawy mają rozpocząć się „natychmiast”. Co ważne, w umowie ramowej przewidziano również zamówienia składane z myślą o zapewnieniu Siłom Zbrojnym Ukrainy dostaw nabojów do używanych przez nie czołgów Leopard 2 różnych wersji (a w przyszłości być może też M1A1 Abrams). Wspomniana umowa ramowa umożliwia zapewnienie stałych, długoterminowych dostaw amunicji, co ułatwia planowanie procesu produkcyjnego i optymalnego wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych, jak również regularne dostawy do użytkowników. Zgodnie z komentarzem producenta, umowa stanowi również świadectwo starań Bundeswehry o odbudowę zdolności zredukowanych na skutek nadmiernych oszczędności i nieoptymalnego wykorzystywania dostępnych środków.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc