Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe fundusze na norweskie MH-60R Seahawk

Fot. US Navy

2 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji dodatkowych pracy przy sześciu wielozadaniowych śmigłowcach MH-60R Seahawk zamówionych przez Norwegię.

Umowa ma wartość 150,5 mln USD i ma zostać zrealizowana do lutego 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków – 49,5 mln USD. W całości mowa o zleceniu eksportowym ze strony Norwegii, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, prace będą obejmować doprowadzenie maszyn do unikatowej konfiguracji zamówionej przez docelowego użytkownika. Dodatkowo umowa obejmie także zapasowe systemy nawigacji EGPS/INS, a także zestaw części zamiennych.

Jak wskazuje rząd Norwegii, MH-60R Seahawk mają pełnić zadania poszukiwawczo-ratownicze, a także dysponować możliwością szybkiej konwersji do roli maszyny poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Dostawy śmigłowców mają zostać zrealizowane w latach 2025-27 – tak szybki okres wynika z faktu, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zgodził się na wymianę slotów produkcyjnych (w przypadku trzech egzemplarzy). Tego typu rozwiązanie wynika z pilnej potrzeby operacyjnej – rząd Norwegii wycofał przedwcześnie dotychczas używane NH90NFH.

Norwegia będzie jednym z czterech europejskich użytkowników wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Obecnie są one eksploatowane przez Danię, a wkrótce pierwsze trafią do Grecji. W ubiegłym roku, poza Norwegią, a w październiku osiem egzemplarzy zamówiła Hiszpania. Dodatkowo konstrukcja jest promowana w innych krajach europejskich, w tym w Polsce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc